R.S.S.

Čtečka RSS

ADRESA : Adresa odkazující na RSS soubor. Včetně http://
OBLÍBENÉ :

Bejvávalo.cz - zajímavá historie aneb svět před 100 lety

https://www.bejvavalo.cz/ otevírá se do nového okna Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.
Rok 1922: Proč stát nechce přijímat ženy na úřednická místa? Otevřít odkaz do nového okna
Mladá Československá republika slíbila ženám rovná práva, která jim za časů Rakousko-uherské monarchie byla upírána. Článek z roku 1922 vám ale ukáže, že například pravidla pro zaměstnávání nových státních úředníků měla v prvních letech republiky k rovnoprávnosti velmi daleko.
Zákaz češtiny na poště za časů Rakousko-Uherska. Jak ho Češi obcházeli? Otevřít odkaz do nového okna
V dobách Rakousko-Uherské monarchie bylo dlouhou dobu zakázáno používat na poště český jazyk. A to nejenom na adresách dopisů, ale zákaz platil i pro české telegramy. Přesto naši předci našli vtipný způsob, jak telegramy v češtině posílat. Článek z roku 1908 vám o tom prozradí víc.
Rok 1922: Výbuch vzteku, který žárlivého manžela přivedl až před soud Otevřít odkaz do nového okna
Když žárlivý manžel najde u své krásné mladé manželky fotku cizího muže, tak ho možná napadne jediná věc - nevěra! Ale co když má taková prekérní situace úplně jiné vysvětlení? Jeden zajímavý příběh na téma důvěry v manželství vám přiblíží článek z roku 1922.
Rok 1922: Budou nové vlaky rychlejší než letadla? Otevřít odkaz do nového okna
Jaká byla podle dávných železničních odborníků maximální rychlost vlaku, kterou dokázaly koleje vydržet bez poškození? Jaké revoluční typy lokomotiv a vlaků by měly být schopné tento rychlostní limit radikálně překročit a překonat tak rychlost letadel? To se dozvíte v článku z roku 1922.
Rok 1900: Novinář, pro kterého byla pravda důležitější než peníze Otevřít odkaz do nového okna
Měl by novinář psát, co si skutečně myslí, nebo jen prezentovat názory majitele novin? To je dodnes důležitá otázka. Historický článek z roku 1900 vám připomene jistého novináře, který za svůj postoj k vydavateli sice přišel o místo, ale vysloužil si za to velký obdiv a uznání řady tehdejších ...
Češi a antisemitismus? Pohádka z roku 1882 vám ukáže smutnou pravdu Otevřít odkaz do nového okna
Jaký byl před více jak sto lety vztah Čechů k židům? Vskutku děsivá česká pohádka z roku 1882 vám ukáže, jakým způsobem byli tehdy malým dětem vyznavači židovského náboženství prezentováni. Dokážete si představit, že byste podobnou pohádku plnou nenávisti vypravovali svým dětem?
Rok 1911: Překvapivý materiál pro stavbu odolných silnic Otevřít odkaz do nového okna
Výstavba odolných a tichých silnic je problém, který se snaží stavební firmy vyřešit dodnes. Originální materiál, který výstavbu právě takových silnic a chodníků umožňoval, vám popíše článek z roku 1911. Myslíte, že by se takové silnice uplatnily i dnes?
Rok 1900: Děsivá babička, která svého malého vnuka poutala řetězem Otevřít odkaz do nového okna
Na tom, svěřit na pár dní malé čtyřleté dítě vlastní babičce, jistě není nic špatného. Občas ale může hlídání vnoučka dopadnout tak, že šokovaná matka musí celou situaci řešit až na policii. Více se o dítěti na řetěze a šokované Paříži dozvíte v článku z roku 1900.
Rok 1910: Mohou špatné školy za problémy sociálních demokratů? Otevřít odkaz do nového okna
Politické strany občas trápí nejrůznější problémy. Historický článek z roku 1910 vám popíše, jaké problémy tehdy měla na Moravě sociální demokracie, co s tím měly společného brněnské německé školy a proč tehdy často na mladé sociální demokraty nečekala žádná dobrá budoucnost.
Veselé střípky ze života T. G. Masaryka: proč byl rád prezidentem, z jakého důvodu nosil jezdecké boty nebo jak vnímal svou smrt Otevřít odkaz do nového okna
Jaký byl náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk v soukromí, jaký měl smysl pro humor nebo jakou běžnou součást života naopak vůbec neměl rád? Historický článek z roku 1937 vám ve vzpomínkách Karla Čapka přiblíží zapomenutou lidskou tvář prvního československého prezidenta.
Rok 1916: Jak vysoká cena brambor přivedla obchodnici až do vězení Otevřít odkaz do nového okna
Základním cílem každého obchodu je zisk. Když ale někdo svou touhu po zisku přežene, tak se může místo peněz naopak dočkat trestu. Článek z roku 1916 vám ukáže, co hrozilo nenasytným prodejcům potravin v těžkých dobách první světové války.
Rok 1916: Jak válka zkomplikovala dopravu po Praze Otevřít odkaz do nového okna
Myslíte, že je dnes doprava v Praze složitá? Článek z roku 1916 vám přiblíží, jakým velkým problémům s dopravou museli Pražané čelit v době první světové války.
Rok 1885: Divoká svatba, na které se nevěsta poprala s milenkou ženicha Otevřít odkaz do nového okna
Svatba je vždy pro všechny zúčastněné nezapomenutelný zážitek. A pokud jde o svatbu, kde musela divoký konflikt mezi budoucí manželkou a bývalou milenkou řešit policie, tak na to jistě nezapomene celé město. A právě jednu takovou událost vám přiblíží článek z roku 1885.
Rok 1909: Vězení jako trest pro mimořádně líné mladíky Otevřít odkaz do nového okna
Máte někdy dny, že se vám nechce vůbec nic dělat? Historický článek z roku 1909 vás seznámí s mladými muži, kteří si mimořádnou lenost doslova zvolili jako svůj životní styl. Jejich neochotu pracovat nakonec musel vyřešit až soudce.
Rok 1909: Máme konečně vědecký důkaz inteligentního života na Marsu? Otevřít odkaz do nového okna
Existuje na Marsu inteligentní život? Snaží se s námi Marťané komunikovat? To jsou otázky, nad kterými lidé přemýšlí již velmi, velmi dlouho. Článek z roku 1909 vás seznámí s pozorováním jistého vědce, které podle něj dokazuje snahu vyspělých Marťanů o komunikaci s obyvateli Země.
Rok 1910: Noční život v Moskvě za časů cara Otevřít odkaz do nového okna
Jak vypadal noční život v ruském velkoměstě za časů cara Mikuláše II.? Jak se bohatí Rusové dokázali bavit předtím, že moc v jejich zemi převzal Lenin? Historický článek z roku 1910 vám jedinečnou atmosféru v noční zasněžené Moskvě sugestivně přiblíží.
Rok 1909: Proč byl muž zavřený v bedně na nádraží? Otevřít odkaz do nového okna
Snaha získat bez práce majetek přivádí někdy lidi ke skutečně podivným nápadům. Historický článek z roku 1909 vám popíše zajímavý pokus s tajemnou bednou, pomocí které se chtěl ve Vídni dostat k bohatství jeden český zloděj.
Rok 1922: Opravdu potřebuje stále více úředníků? Otevřít odkaz do nového okna
Trvale rostoucí počet státních zaměstnanců je náš dlouhodobý problém. Článek z roku 1922 vám ukáže, že tento problém trápil už naši mladou republiku. Mimochodem, v roce 1922 byl ze státního rozpočtu placen každý desátý obyvatel naší země, dnes je to dokonce už každý pátý!
Rok 1906: Originální rychlý zásahový vůz pro 4 hasiče Otevřít odkaz do nového okna
Pro hasiče je velmi důležité dostat se na místo požáru co nejdříve. Před rozmachem automobilů k tomu hasiči kromě vozů tažených koňmi často používali i bicykly. Článek z roku 1906 vám přiblíží zajímavý šlapací stroj, který mohl k ohni dopravit 4 hasiče i s jejich speciální hasičskou výzbrojí.
Rok 1910: Ženské vlasy jako symbolická oběť rusko-japonské války Otevřít odkaz do nového okna
Existují různé způsoby, jak připomenout a uctít vojáky padlé v boji. Jeden velmi zvláštní způsob, připomínající padlé v krvavé rusko-japonské válce, vám ukáže článek z roku 1910.
Originální RSS kanál otevírá se do nového okna | Aktualizovat (naposledy 14:40 20.10.2021)

Další RSS kanály

© timqui.net 2005-2021