R.S.S.

Čtečka RSS

ADRESA : Adresa odkazující na RSS soubor. Včetně http://
OBLÍBENÉ :

Bejvávalo.cz - zajímavá historie aneb svět před 100 lety

https://www.bejvavalo.cz/ otevírá se do nového okna Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.
Rok 1913: Jak v parných dnech pečovat o kojence? Otevřít odkaz do nového okna
Podle meteorologů nás dnes čeká další velmi teplý den. Za takové situace jistě nejenom čerstvým maminkám přijde vhod článek z roku 1913, který tehdy radil s péčí o kojence v době vysokých veder. Po přečtení jistě uznáte, že více než sto let staré rady mohou být užitečné i dnešním rodičům.
Rok 1899: Za kolik peněz se dá v Anglii na trhu prodat vlastní manželka? Otevřít odkaz do nového okna
Patří podle vás možnost prodat svou ženu na trhu jako obyčejné zboží do novodobého demokratického světa? Určitě ne. Jak vám ale ukáže článek z roku 1899, tak ještě v 19. století k takovým prodejům manželek na trhu v jinak pokrokové Anglii celkem běžně docházelo.
Proč se děti bojí a jak dětský strach překonat? Otevřít odkaz do nového okna
Některé děti se bojí tmy, jiné zcela neškodných domácích zvířat, další třeba nemocí. Zajímá vás, jak takový strach v dětech vzniká, kdo za něj může, ale hlavně jak takový strach porazit? S tím se vám pokusí poradit článek z roku 1929, který se tématem dětského strachu detailně zabýval.
Rok 1932: Proč české filmy nedosahují úrovně zahraničních kinohitů? Otevřít odkaz do nového okna
Máte rádi českou filmovou tvorbu? Myslíte si o českých filmech, že plně dosahují úrovně světové kinematografie? Upřímně řečeno, kvalita českých filmů trápila naši kulturní veřejnost už v časech první republiky. Článek z roku 1932 vám prozradí, kde byl tehdy největší problém našich filmů.
Způsobila zkázu lodě Titanic prokletá egyptská mumie? Otevřít odkaz do nového okna
Kolem starých egyptských mumií existuje řada strašidelných bájí a legend. Článek z roku 1914 vás seznámí s příběhem jedné prokleté mumie, která při převozu z Anglie do Ameriky prý zavinila potopení legendárního Titanicu.
Rok 1932: Stávka horníků, která díky komunistům skončila zastřeleným horníkem Otevřít odkaz do nového okna
Práce v dolech je mimořádně těžké, ale také odpovědné povolání - což v době před 90 lety jistě platilo dvojnásob. Proto také horníci někdy neváhají vyjít do ulic a bojovat za svá práva. Článek z roku 1932 vám ale popíše stávku na Karvinsku, kdy komunisté zneužívali hornické protesty k vlastním ...
Zapomenuté výročí vynálezu psacího pera a násadky Otevřít odkaz do nového okna
Psali jste kdysi ve škole perem s násadkou, které jste museli namáčet do kalamáře s inkoustem? Nebo tak dokonce píšete dodnes? Článek z roku 1932 vám prozradí, kdy byl tento bezesporu užitečný psací nástroj vynalezen, jak ovládl trh a jaké využití se pak našlo pro najednou zbytečné husí brky.
Rok 1909: Zakázaný lesbický podnik nebo obyčejný dámský klub? Rozhodnout musí soud Otevřít odkaz do nového okna
Začátek minulého století rozhodně nebyl světu LGBT příliš nakloněn, lesby a gayové tehdy raději svou sexuální orientaci skrývali. Když byl proto v roce 1909 jeden dámský klub v novinách označen za Âťhomosexuální klubÂŤ, tak celý případ skončil u soudu. Dobový článek vám o tom prozradí více.
Rok 1909: Čím kdysi chtěly být děti v dospělosti? Otevřít odkaz do nového okna
Dnešní děti často touží být v dospělosti jako jejich oblíbený slavný herec, zpěvák, sportovec nebo samozřejmě youtuber. Čím ale chtěly být v dospělosti děti před více jak sto lety? To se můžete dozvědět z článku z roku 1909, popisující jeden tehdejší výzkum na základních a středních školách.
Rok 1914: Tragický osud čtyř bratrů, kteří ve válce museli bojovat proti sobě Otevřít odkaz do nového okna
Článek z roku 1914 vám přiblíží smutný osud jedné velké rodiny, kterou válka nemilosrdně rozdělila. Dva z bratrů museli narukovat do armády na jednu stranu konfliktu, další dva bratři k jejich protivníkovi. A jak vám ukáže dobový článek, tak ve skutečné válce šťastné konce nebývají.
Rok 1936: Tajuplný daňový poplatník, jakého na finančním úřadě ještě nezažili Otevřít odkaz do nového okna
Placení daní většinou nebývá ta nejoblíbenější lidská činnost a úředníci na finančních úřadech jsou jistě zvyklí na to, že se této povinnost někteří poplatníci snaží vyhnout. Proto jistě úředníky v Opavě velmi překvapila událost, ke které tam došlo v roce 1936. Více se dozvíte v dobovém článku.
Rok 1888: Drzý polibek, který řezníkovi přinesl bohatství Otevřít odkaz do nového okna
Sexuální obtěžování rozhodně není něco, co by si měli prodavači dovolovat ke svým zákazníkům. Nicméně jak vám ukáže článek z roku 1888, tak občas může i zcela nevhodné chování díky šťastné náhodě vést k nečekanému bohatství. Více se dozvíte v příběhu jednoho australského řezníka.
S čím vším si dokáže poradit sloní žaludek? Otevřít odkaz do nového okna
Slon je lidmi většinou vnímán jako moudré zvíře s výbornou pamětí. Jak vám ukáže článek z roku 1927, tak sloni mají kromě chytré hlavy i velmi zajímavé chutě. Zajímá vás, na čem všem si tehdy k překvapení lidí dokázali sloni v ZOO a cirkusech pochutnávat?
Rok 1932: Šokující množství nacistů mezi našimi úředníky a učiteli Otevřít odkaz do nového okna
Jeden z problémů Československa byl vztah mezi Čechy a zde žijícími Němci. Někteří z nich se nechtěli smířit se vznikem naší republiky a ani naši politici nedělali nic, aby je o jejich budoucnosti v Československu přesvědčili. Článek z roku 1932 vám ukáže, k čemu to tehdy vedlo na Opavsku.
Rok 1939: Budoucnost vztahů mezi Čechy, Němci a Rusy podle německého tisku na začátku války Otevřít odkaz do nového okna
Zajímá vás, jak na začátku druhé světové války popisoval tehdejší německý válečný tisk budoucnost ruského, německého a českého národa? Prozradí vám to článek, který u nás v protektorátním tisku vyšel v prosinci 1939.
Rok 1936: Proč chtěli nacisté podporovat svatby mezi sportovci? Otevřít odkaz do nového okna
Letní olympijské hry v Berlíně v roce 1936 byly velkou propagandistickou akcí Adolfa Hitlera. Málo se ví, že olympiáda měla kromě propagandy sloužit i k nacistické snaze o zlepšení takzvané německé rasy. Dobový článek vám prozradí, proč měly být sportovní sňatky pro Německo tak důležité.
Zapomenutý květinový zvyk na Den matek: co znamenal červený a bílý květ? Otevřít odkaz do nového okna
Slavíte dnešní Den matek? V tom případě vás jistě bude zajímat, že v začátcích tohoto svátku bylo zvykem, že si lidé zdobili své oblečení buď červeným nebo bílým kvítkem. Článek z roku 1931 vám prozradí, co tyto barvy květů na Den matek znamenaly.
Rok 1937: Mrazivé svědectví o konci vzducholodě Hindenburg Otevřít odkaz do nového okna
6. května 1937 celý svět šokovala katastrofa, ke které došlo při letu německé vzducholodě LZ 129 Hindenburg do Ameriky. Dobový článek, vydaný jen pár dní po nehodě, vám nabídne očité svědectví rozhlasového reportéra, který tento zdánlivě poklidný přílet vzducholodě do New Jersey sledoval.
Rok 1931: Tajemné signály z vesmíru ruší poslech rádia Otevřít odkaz do nového okna
Máte při poslechu rádia rádi dokonale čistý zvuk zvolené rozhlasové stanice? Článek z roku 1931 vám prozradí překvapivé viníky z dalekého vesmíru, kteří tehdy v rozhlasovém vysílání pravidelně způsobovali nepříjemné a nepředvídatelné pískání.
Rok 1932: Jak zvládnout krizi a bojovat proti nezaměstnanosti? Kupujte české výrobky! Otevřít odkaz do nového okna
Jak zvládnout hospodářskou a finanční krizi, před kterou díky válce na Ukrajině teď pravděpodobně stojí celý svět? Můžeme se zkusit poučit z článku z roku 1932, vydaného tehdy v dobách velké hospodářské krize.
Originální RSS kanál otevírá se do nového okna | Aktualizovat (naposledy 2:27 17.5.2022)

Další RSS kanály

© timqui.net 2005-2022