R.S.S.

Čtečka RSS

ADRESA : Adresa odkazující na RSS soubor. Včetně http://
OBLÍBENÉ :

Bejvávalo.cz - zajímavá historie aneb svět před 100 lety

https://www.bejvavalo.cz/ otevírá se do nového okna Výlety do historie pro všechny, které zajímá jaký byl svět našich prapředků koncem 19. století a začátkem 20. století.
Co o člověku prozradí způsob, jak kouří doutník? Otevřít odkaz do nového okna
Kouříte pravidelně doutníky? Nebo si doutník zapálíte při „mimořádných příležitostech“? Historický článek z roku 1927 vám veselou formou popíše rozdíly v tom, jak různí lidé kouří doutníky. Najdete se mezi těmito typy i vy?
Jak nejlépe rozmrazit zmrzlé ovoce, brambory nebo vajíčka? Takhle to dělaly naše prababičky Otevřít odkaz do nového okna
Dnes některé potraviny schválně zmrazujeme, abychom jim prodloužili jejich životnost. Za časů našich prababiček se ale podobné věci stávaly spíše omylem při nečekaných mrazech. Zajímá vás, jak je tehdy rozmrazovaly, aby si suroviny zachovaly co nejlepší chuť? Článek z roku 1923 vám to prozradí.
Rok 1907: Řádění nebezpečného šílence v kostele zastavili až hasiči Otevřít odkaz do nového okna
Napadlo by vás přespat v kostele? Dnes už to ani není možné, maximálně můžete mít možnost vyspat se na faře. Dříve to ale při nejrůznějších církevních událostech spalo v kostele celkem běžně. Článek z roku 1907 vás seznámí s tím, co se tehdy stalo v kostele na Velehradě.
Rok 1917: O velké zradě, který se v Rusku odehrála na carské rodině Otevřít odkaz do nového okna
Revoluce v Rusku v roce 1917 proběhla ve znamení nemilosrdného teroru. Kromě schopnosti velkého násilí ale bolševická revoluce ukázala ještě jeden smutný rys ruské povahy, který tehdy na vlastní kůži poznal car Mikuláš II. se svou rodinou. Zamýšlí se nad ním dobový článek z roku 1917.
Homosexualita, bisexualita a změny pohlaví na sexuologickém kongresu v roce 1932. Otevřít odkaz do nového okna
Mnoho lidí dnes pokládá témata LGBT+ lidí za „podivnou módu“, kterou přinesla až současnost. Článek z roku 1932 vás ale seznámí s průběhem mezinárodního kongresu sexuologů v Brně, kde už tehdy odborníci z celého světa o těchto tématech diskutovali.
Rok 1936: Jak by se pracující ženy měly chovat ke svým mužům, starajícím se o domácnost? Otevřít odkaz do nového okna
V dnešní době je celkem běžné, když si žena „buduje kariéru“ a manžel se stará o domácnost a o děti. Článek z roku 1936 vám ukáže, že kupodivu nejde o nic nového. Navíc vás určitě překvapí, jak moc jsou tehdejší rady pracujícím ženám ohledně jejich mužů v domácnosti aktuální i dnes.
Rok 1921: Rekordní výkony a rekordní zisky australských střihačů ovcí Otevřít odkaz do nového okna
Stříhání ovcí je těžká, ale také nezbytná práce. Zajímá vás, jaké výkony v tomto oboru před sto lety zvládali střihači ovcí v Austrálii a kolik peněz si tím tehdy dokázali vydělat? Podrobně vás s tím seznámí článek z roku 1921.
Rok 1937: Až 70% žáků v SSSR propadá! Proti zoufalému stavu školství v Rusku zasáhl sám Stalin Otevřít odkaz do nového okna
Nové vedení Sovětského svazu potřebovalo pro rozvoj své země co nejdříve získat velké množství vzdělaných lidí a proto se snažilo radikálně pozvednout úroveň ruského školství. Jak vám ale ukáže článek z roku 1937, tak ani dvacet let po bolševické revoluci se tento ambiciózní plán moc nedařil.
Rok 1907: Policie zadržela starce, který zneužíval svou malou vnučku a další nevinná děvčátka Otevřít odkaz do nového okna
I v minulosti se stávaly věci, které by se rozhodně stávat neměly. Článek z roku 1907 vás seznámí s jedním takovým případem, ve kterém hrál svou zvrhlou roli téměř osmdesátiletý muž a řada velmi mladých dívek.
Rok 1909: Bouřlivé demonstrace proti zdražování mléka Otevřít odkaz do nového okna
Někdy se potraviny zdražují, protože stoupají náklady na jejich produkci. Ale někdy se zdražují také proto, že jejich bohatí producenti chtějí být ještě bohatší. Alespoň tak to podle článku z roku 1909 bylo v tehdy na Šumpersku s mlékem. Zajímá vás, jak tehdy lidé na prudké zdražování reagovali?
Ústřice, hlemýždi nebo langusty: dnes luxus, kdysi běžné listopadové jídlo. Vyzkoušíte recepty našich prababiček? Otevřít odkaz do nového okna
Je zvláštní, jak se časem mění naše jídlo. Recepty z roku 1923 vám ukážou, že tehdy byly běžnou součástí stravování lidí střední třídy potraviny, které dnes pokládáme za symbol luxusu. Podle jakých receptů naše prababičky tehdy připravovaly šneky, ústřice, lastury, mušle, langusty a humry?
Rok 1933: Maďarsko spustilo nový vysílač, který na našem území šíří nepřátelskou propagandu Otevřít odkaz do nového okna
Vztahy mezi mladým Československem a Maďarskem byly velmi složité, dokonce mezi námi probíhal i válečný konflikt. Ani později se ale Maďaři nevzdali své touhy znovu ovládnout Slovensko. Jak vám ukáže článek z roku 1933, tak si speciálně kvůli tomuto účelu postavili i silný rozhlasový vysílač.
Jak se v roce 1900 propagovalo životní pojištění? Otevřít odkaz do nového okna
Reklamy na životní pojištění dnes můžeme vidět ve všech médiích. Zajímá vás, jak bylo „pojištění smrti“ propagováno na začátku minulého století? A pro koho bylo tehdy životní pojištění vůbec určeno? To vše vám ukáže text, který pochází z roku 1900.
Proč je advent nejkrásnějším obdobím v roce? Vysvětlení z roku 1926 potěší i ateisty Otevřít odkaz do nového okna
Zapálili jste na adventním svícnu první svíčku? Byli jste se podívat na slavnostní rozsvěcení vánočního stromu ve vašem městě? Navštívili jste první vánoční trhy? Článek z roku 1926 vám ukáže, proč je adventní doba bez ohledu na vaše náboženství tak krásná.
Kdo zachránil malé dítě, unesené skupinou kočujících Romů? Otevřít odkaz do nového okna
Život někdy dokáže napsat tak zvláštní příběhy, že je těžké jim vůbec uvěřit. Jeden takový, který v roce 1931 vyšel v Lidových novinách, vás seznámí s příběhem chlapce, který díky kočujícím Romům přišel o svůj domov v Německu, ale následně nalezl nový u nás v Bruntále.
Úplné začátky železniční dopravy na našem území Otevřít odkaz do nového okna
Česká republika má jednu z nejhustějších sítí železničních tratí v Evropě, což nám dnes přináší nejeden problém. Víte ale, jak to všechno začalo? Historický článek z roku 1931 vás seznámí s tím, jak kdysi fungovala koněspřežka do Lán a kdy na ní byly koně vyměněny za parní lokomotivu.
Celosvětová statistika spotřeby piva a vína z roku 1897: Která země byla rekordmanem v pití alkoholu? Otevřít odkaz do nového okna
Co myslíte, vypilo se před jeden a čtvrt stoletím na celém světě víc vína nebo piva? Která země byla tehdy světovým rekordmanem v pití alkoholu? Tyto zajímavé údaje o výrobě a spotřebě alkoholu vám prozradí dobový článek z roku 1897.
Rok 1903: Jak dopadla výprava, hledající bájný pirátský poklad plný zlata? Otevřít odkaz do nového okna
Nejeden dobrodruh jistě někdy zatoužil vydat se na tajuplný ostrov a tam hledat zlatý poklad, ukrytý dávnými piráty. Historický článek z roku 1903 vás seznámí s tím, jak takové hledání piráty uloupeného zlata tehdy dopadlo na Kokosovém ostrově.
Jak malým dětem vysvětlit fungování armády? Takhle se to dělalo v roce 1879 Otevřít odkaz do nového okna
Jak dítěti vysvětlit, co dělají vojáci? Jak bojují, jak fungují jejich zbraně nebo jaké nadřízené důstojníky musí poslouchat? Zajímavým způsobem to pro nejmenší děti popisuje text z dětské knížky, vydané v roce 1879. Na konci je navíc malý test, pomocí kterého se dalo vyzkoušet, zda děti dávají ...
Etiketa z roku 1899: Jak správně napsat dopis a jaké oslovení používat pro důležité osoby a úřady? Otevřít odkaz do nového okna
V době internetu píšeme velké množství elektronických „dopisů“ neboli emailů. Jak by ale taková písemná korespondence měla podle dávné etikety vypadat? A jak byste v nich měli správně oslovovat císaře, knížete nebo třeba městskou radu či soud? S tím vším vám pomůže náš článek z roku 1899.
Originální RSS kanál otevírá se do nového okna | Aktualizovat (naposledy 15:24 4.12.2022)

Další RSS kanály

© timqui.net 2005-2022