10 nejčastějších chyb v číslovkách. Umíte ... - StudentMag 6denní, nebo 6-denní? Častým oříškem bývají také přídavná jména a příslovce spojená s číslicemi. Výrazy jako dvacetkrát, šestidenní a pětiletý jsou rovněž jednoslovné a jejich slovní část se připojuje přímo k číslici, bez použití pomlčky či spojovníku – 20krát, 6denní, 5letý.
jak se toto slovo správně píše? - Pravopisně.cz Je nutné si zapamatovat, že přídavné jméno denní se vždy píše se dvěma „n“ (například dvoudenní atp.) Proto je psaní dvou „n“ vyžadováno i u této složeniny. A teď se podívejme na druhou variantu, která dělá Čechům také problémy.
denně – Slovník současné češtiny | Nechybujte | Lingea s.r.o. denní/každodenní chléb/chlebíček = obvyklá činnost opakující se každý den. být na denním pořádku = každý den nebo často se objevovat, dostavovat, být běžný. být s kým v denním styku = vídat se s někým denně. denně [dεɲε] přísl.
den – Slovník současné češtiny | Nechybujte | Lingea s.r.o. být / lišit se jako den a noc / noc a den = velmi se lišit, být zcela protichůdný. dělat si / tropit si z koho / čeho dobrý den = zesměšňovat někoho, něco posmívat se mu. dostat se / přijít na pořad dne = stát se aktuálním, vzbuzovat pozornost. heslo dne = aktuální, naléhavý úkol nebo zásada.
Slovník spisovného jazyka českého den, dne m. (j. 3., 6. dni, dnu (ve dne), mn. 1., 5. dni, dny, bás. a kniž. dnové, 2. dní, dnů, 3. dnům, 4. dni, dny, 6. dnech, 7. dny) 1. časový úsek 24 hodin, zprav. od půlnoci do půlnoci: rok má 365 dní; v Praze dne 5. června; d. svaté Anny; přišel týž d., téhož dne, druhého dne, na druhý d., d. ...
Každodenní Ă— každodení - která varianta je správně? - Pravopisně.cz Slovo denní je nutné psát s dvěma „nn“ – základem slova je podstatné jméno den (zde vidíme, že je tvar zakončen na „n“), ke kterému je připojena přípona -ní (tedy den + ní). Dojde tedy ke zdvojení „n“. Slovo každodenní je tedy možné napsat pouze jedním způsobem, a to se dvěma „nn“.