R.S.S.

Čtečka RSS

ADRESA : Adresa odkazující na RSS soubor. Včetně http://
OBLÍBENÉ :

E15.cz - Finexpert

Ministerstvo financí chce zjednodušit a digitalizovat daně, chystá zálohy odpočtů DPH Otevřít odkaz do nového okna
Do připomínkového řízení míří legislativa, která má zjednodušit život poplatníkům. Prioritou je portál MOJE daně a zálohy odpočtů DPH.
Nákup auta z druhé ruky: Jak koupit a neprohloupit Otevřít odkaz do nového okna
Nákup ojetého auta je bezesporu rizikovou záležitostí. Kupující má obavu z toho, v jakém skutečném stavu auto je, zda nemá stočený tachometr. Podívejte se na rady, jak při nákupu ojetin postupovat, abyste rizika alespoň eliminovali.
Mimořádná okamžitá pomoc: Kdy na ni máte nárok? Otevřít odkaz do nového okna
Pokud vás postihne neštěstí v podobě povodní, požáru, nemáte peníze na jídlo, léky a podobné situace, můžete požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Kde o ni žádat? Jaká je její výše a v jakých situacích bude vyplacena?
Družstevní bydlení: Na co pozor a jak byt financovat? Otevřít odkaz do nového okna
Družstevní bydlení bylo v posledních dekádách jednoznačně méně oblíbenou variantou než osobní vlastnictví. Zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů způsobené mimo jiné doporučeními České národní banky ale způsobují, že se družstevní bydlení opět hlásí o slovo. Na co si dát pozor, pokud chcete ...
Reklamujete fakturu? I tak musíte operátorovi zaplatit Otevřít odkaz do nového okna
Pomocnou ruku může podat Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který vám může přiznat odklad placení, než se reklamace vyřídí.
Zadluženost Čechů klesla. Průměrný dluh činí 28 500 Kč Otevřít odkaz do nového okna
Zadluženost Čechů se postupně snižuje. V porovnání s rokem 2017 poklesla průměrná zadluženost českých dlužníků o 1 200 Kč. Průměrný dluh tak činí 28 500 Kč. Kde si lidé nejvíce půjčují?
Výpověď ze zaměstnání: Tohle je šest nejčastějších případů z praxe Otevřít odkaz do nového okna
Zaměstnanec může pracovní poměr ukončit písemnou výpovědí kdykoliv, a to i bez udání výpovědního důvodu. Podívejme se v praktických příkladech, jaké situace při podání výpovědi mohou nastat a s čím počítat.
Zdanění při příjmech z pronájmu se liší: Kdy musíte platit i zdravotní pojištění Otevřít odkaz do nového okna
Zdanění příjmů z pronájmu se může v praxi lišit, záleží na více faktorech. Kdy se neplatí vůbec žádné daně? A kdy je naopak nutné platit i zdravotní pojištění a vyplatí se i účast na sociálním pojištění?
Pracovní úraz: Letos náleží větší odškodné Otevřít odkaz do nového okna
V letošním roce lidé, kterým se přihodí pracovní úraz nebo nemoc z povolání, dostanou větší odškodné. Pojišťovny vyplatí na náhradách za ztrátu výdělku 4,24 miliardy korun, což je meziročně o 139,5 milionů korun více. To jsou údaje České asociace pojišťoven.
Víte, jak přepsat elektřinu bez sankcí a pokut? Otevřít odkaz do nového okna
Stěhování do nového bydlení znamená celou řada vyřizování a povinností. Nezapomeňte odhlásit také energie. Jak elektřinu a plyn přepsat bez zbytečných pokut?
Chystáte se koupit nemovitost? Na tyhle triky pozor! Otevřít odkaz do nového okna
Realitní makléři se v Česku netěší zrovna valné pověsti, někteří z nich totiž sklouzává k nekalým praktikám. Jsou to třeba nenápadné lístečky ve schránkách nebo sliby exkluzivity. Stačí málo a majitel i kupující mohou prodělat. Na jaké triky si dát pozor?
Důchod 2019: Spočítejte si výši penze Otevřít odkaz do nového okna
Výpočet starobního důchodu je individuální záležitostí a ovlivňuje ho celý průběh důchodového pojištění. V neposlední řadě také záleží, jak se každoročně domluví na změně výše důchodů vláda. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) tlačí na rychlejší růst penzí, ministerstvo financí je ...
Volání do zahraničí zlevňuje, ale pozor na země mimo EU Otevřít odkaz do nového okna
Od 15. května platí nová pravidla pro volání do zahraničí. Minuta volání z Česka do zahraničí nově vyjde zhruba na 6 korun, SMS na necelé dvě koruny. 
Konkurenční boj na trhu hypoték: Banky posílají úroky dolů Otevřít odkaz do nového okna
Bankovní rada České národní banky na svém posledním zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu – na dvě procenta a je na nejvyšší hodnotě za posledních deset let. Banky se však tomuto kroku navzdory ke zvyšování sazeb u hypotečních úvěrů nechystají. Svádí totiž boj o klienty.
Dlouhodobé ošetřovné 2019: Čtěte, kdy můžete dávku uplatnit a v jaké výši Otevřít odkaz do nového okna
Dlouhodobé ošetřovné se odvíjí od denního vyměřovacího základu žadatele a vyplácí se jednorázově. Spočítejte si, kolik dostanete.
Spletli se? Jak reklamovat vyúčtování za teplo, vodu nebo plyn? Otevřít odkaz do nového okna
Měsíčně nebo čtvrtletně posílají domácnosti zálohy za teplo či vodu a většinou jednou za rok dostanou vyúčtování. To nemusí vždy sedět. Kam se obrátit, pokud chce zákazník podat reklamaci?
Kdy mají tatínci nárok na otcovskou a mateřskou? Otevřít odkaz do nového okna
V jednom z prvních šesti týdnů od narození dítěte mají tatínci nárok na otcovskou. Jak vysoká je otcovská? Při splnění zákonných podmínek mohou však tatínci pobírat i mateřskou. Kdy náleží peněžitý příspěvek v mateřství tatínkům?
Platba daně z nemovitosti: Dokdy musíte zaplatit? Otevřít odkaz do nového okna
Do poštovních schránek poplatníků míří miliony obálek se složenkami na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2019. Lhůta pro zaplacení daně (nebo její první splátky) končí 31. května. Fyzické osoby obdrží do poštovních schránek bezplatnou daňovou složenku. Právnické osoby jsou obesílány ...
Reklamace: Nenechte se odbýt, jste-li v právu. Poradíme co a jak Otevřít odkaz do nového okna
Reklamace spotřebního zboží může být peklo. Co dělat, jak postupovat a na koho se obrátit? 
Jak vybrat brokera? Podle těchto 6 klíčových kritérií Otevřít odkaz do nového okna
Finanční trhy jsou tak konkurenční prostředí, že jen pomyšlení na to, že bychom měli prostudovat všechny brokery na tomto trhu, abychom si vybrali toho správného, může být děsivá představa.
Náhrada mzdy za nemoc: Kolik vám zaměstnavatel zaplatí? Otevřít odkaz do nového okna
V případě pracovní neschopnosti náleží zaměstnanci v pracovní neschopnosti nemocenská, ale až od 15. kalendářního dne. V prvních dvou týdnech tak zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy.
Invalidní důchod 2019: Tohle se vyplatí vědět Otevřít odkaz do nového okna
Nutnost jít do invalidního důchodu může potkat kohokoliv. V této chvíli se pak člověk spoléhá na pomoc státu. Ten má k tomu v rámci sociálního systému různé nástroje, jedním z nich jsou invalidní důchody, o kterých rozhoduje a vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ za rok 2018: Jak se počítá povinné pojistné? Otevřít odkaz do nového okna
Pokud jste podnikali alespoň po část roku 2018, musíte mimo daňové přiznání vyplnit a odevzdat i přehledy o příjmech a výdajích za rok 2018. 
Dlužníci nezvedají telefony. Nepřijmutí hovoru se ale může prodražit Otevřít odkaz do nového okna
Stoupá počet lidí, kteří nepřijímají hovory od neznámých telefonních čísel. Stává se ale, že volajícím je věřitel, který chce upozornit na neuhrazený závazek.
Kdy za vás platí zdravotní pojištění stát? Otevřít odkaz do nového okna
Někteří občané jsou v registru své zdravotní pojišťovny vedeni jako státní pojištěnci. Kolik platí stát za státní pojištěnce? Jaké platí zdravotní pojištění státní pojištěnci ze zaměstnání?
Kolik může zaměstnavatel přispívat na „penzijko“? Otevřít odkaz do nového okna
Stát podporuje spoření v penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření formou státního příspěvku, který činí maximálně 230 korun, přičemž na horní hranici státního příspěvku dosáhnou lidé spořící si na smlouvu měsíčně 1 000 korun a více. Mimo jiné je daňově osvobozen příspěvek ...
Problémy s dodavateli řeší tisíce lidí. Často jde o sankce nebo aukce Otevřít odkaz do nového okna
Nejasnosti ve fakturaci, komplikace při změně dodavatele, sankce, potíže se zprostředkovateli nebo podomní prodej – to jsou nejčastější problémy, s nimiž se lidé loni obrátili na Energetický regulační úřad. Ten řešil 13 489 dotazů, což znamená meziroční nárůst o více než 14 procent. Každá osmá ...
Cyklistická sezóna je tu: Pozor na povinnou výbavu, pojištění i alkohol Otevřít odkaz do nového okna
Na kole jezdí Češi rádi. A to nejen na výlety, ale i třeba do práce nebo na pivo za kamarády. Víte ale, jaké povinnosti jsou s jízdou na kole spojené? Je dobré se pojistit? Jak je to třeba právě s alkoholem?
Jak v klidu pořídit domov? Vyhněte se nejčastějším chybám při nákupu nemovitosti Otevřít odkaz do nového okna
S rostoucími cenami nemovitostí realitní trh znervózněl. Dobrých domů a bytů je poskrovnu, tlak na kupující roste. Přesto je lepší se neunáhlovat a nemovitost si pořádně prohlédnout. Půl hodina při běžné prohlídce nestačí. Na co si dát pozor?
Česká pošta místo vážení zásilky měří. Jaký to má vliv na cenu? Otevřít odkaz do nového okna
Vypadá to, že Česká pošta se vrací zpátky do minulosti, kdy naše babičky posílaly balíky v krabicích úhledně zabalených v papíru a převázané špagátkem.
Výpočet čisté mzdy 2019: Kolik nakonec dostanete na účet? Otevřít odkaz do nového okna
Někteří zaměstnanci obdrží na bankovní účet jen lehce přes polovinu mzdových nákladů zaměstnavatele, jiní zaměstnanci mají čistou mzdu vyšší než sjednanou hrubou mzdu. Jaké daně se platí ze mzdy? Spočítejte si vaši čistou mzdu pomocí naší kalkulačky.
Jak výhodně pronajmout byt Otevřít odkaz do nového okna
Doba, kdy se majitelé bytů přetahovali o potenciální nájemníky, je dávno pryč. Vzhledem k tomu, že je v tuto chvíli po pronájmech velmi silná poptávka, mohou si majitelé bytů klást přísnější podmínky.
Jak si pronajmout byt aneb Jaká jsou práva a povinnosti nájemníka? Otevřít odkaz do nového okna
Jaké služby musí zajišťovat pronajímatel, může vyžadovat, aby nájemce platil i příspěvek do fondu oprav? Zvláště pro nájemníka jsou tyto otázky klíčové. Určení rozsahu a úhrady služeb spojených s nájmem bytu by měly mít obě strany vyjasněny ještě před podpisem smlouvy. Předejdou tak případným ...
Nová zelená úsporám: Budou škrty, nebo nebudou? Otevřít odkaz do nového okna
Největší dotační program na zateplování slibuje miliardy korun, zároveň se hovoří o škrtech. O budoucím rozpočtu Nové zelené úsporám se pořád jedná. Zájem domácností o dotace mezitím narůstá.
Strhli vám z karty peníze neoprávněně? Požádejte banku o chargeback Otevřít odkaz do nového okna
Zrušená členství či nedodané zboží zaplacené kartou a obchodník, který dělá mrtvého brouka. To jsou typické případy, kdy se lidé obrací na banky a chtějí své peníze zpět.
Příspěvek na živobytí 2019: Kdy vám vznikne nárok? Otevřít odkaz do nového okna
Příspěvek na živobytí je dávkou v hmotné nouzi, která řeší nedostatečný příjem. To, jestli bude mít osoba na dávku nárok, se odvíjí pochopitelně od jejího příjmu či příjmu společně posuzovaných osob.
Potřebujete půjčku bez registru? 4 způsoby, jak si rychle a správně sjednat úvěr Otevřít odkaz do nového okna
Když potřebujete půjčit peníze, mělo by to být co možná nejrychleji. U většiny bankovních půjček je však celý schvalovací proces poměrně zdlouhavý, takže na řadu přichází spíše půjčky od nebankovních poskytovatelů. Ty mají mnoho výhod a jednou z nich je právě rychlé a pohodlné sjednání. A jak si co ...
Za podomní a telefonický prodej elektřiny padly milionové pokuty Otevřít odkaz do nového okna
Účelové otázky kladené po telefonu, agresivní obchodní metody a administrativní pochybení vysloužily dodavateli Stabil Energy čtyřmilionovou pokutu. Pravomocnou sankci mu vyměřil Energetický regulační úřad. Spotřebitelské poradny postup úřadu vítají, upozorňují však na to, že telefonáty a podomní ...
Vysoké ceny nemovitostí a přísnější hypotéky ženou Čechy do nájmů Otevřít odkaz do nového okna
Zájem o nájemní bydlení v Česku v posledních zhruba třech letech prudce rostl, a to především vlivem stále vyšších cen nemovitostí. Tento trend ještě zesílil po 1. říjnu 2018, kdy začaly na základě doporučení České národní banky (ČNB) platit přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.
Předčasný důchod: Čtěte, kdo na něj má nárok Otevřít odkaz do nového okna
Na předčasný důchod nemá nárok každý. To, jaká je maximální doba, o kterou lze jít dříve odejít do důchodu, závisí na tom, jaký je důchodový věk.
Efektivní zdanění živnostníků se liší dle zisku Otevřít odkaz do nového okna
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se vždy platí daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Jak se liší zdanění živnostníků dle dosaženého hrubého zisku? Proč není zdanění efektivně vždy stejné?
„Superbonitním“ půjčí Zonky za 2,99 procenta Otevřít odkaz do nového okna
Na tříprocentní úrok nedosáhne každý, teoreticky to ale možné je. Zonky se tak se spotřebitelskými úvěry dostal na úroveň hypoték.
Jak na zdanění kryptoměn v roce 2019? Otevřít odkaz do nového okna
Termín odevzdání daňového přiznání se neúprosně blíží, ostatně tak jako každý rok. Možná ale jeho tíha na vás doléhá až teď, protože jste v minulém období ještě nebyli majiteli kryptoměn. Jak tedy postupovat při zdanění kryptoměn?
Chybí vám data a nechcete připlácet? Poradíme, který tarif vybrat Otevřít odkaz do nového okna
Operátoři už zase klamou zákazníky, tvrdí Český telekomunikační úřad. Pokud vám data nestačí, možná je čas na změnu tarifu nebo rovnou operátora... Máme pár tipů.
Nájemník neplatí a odmítá se vystěhovat. Co s tím? Otevřít odkaz do nového okna
Pronajímat byt není nic neobvyklého. Dělá to spousta Čechů. Jak si ale poradit s nájemníky, kteří nám dluží na nájemném? A navíc se nehodlají vystěhovat?
Daně na poslední chvíli: Podívejte se, na co nezapomenout Otevřít odkaz do nového okna
Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2018 je do 1. dubna 2019, a ten se nezadržitelně blíží. Nesplnění daňových povinností je sankciováno, proto je potřeba doručit daňové přiznání na finanční úřad včas a současně uhradit případný nedoplatek na dani z příjmu fyzických osob. 
Škodu v práci pomůže vyřešit „pojistka na blbost“ Otevřít odkaz do nového okna
Za chyby se platí, ale pokud se pojistíte, můžete vyváznout jen se spoluúčastí do třiceti procent. Co hrozí za škodu z nedbalosti a kdy vám nepomůže ani pojistka? Dočtete se v článku.
Hypotéka: Splátka není jediným nákladem. Za co všechno ještě bance zaplatíte? Otevřít odkaz do nového okna
Radost z nízké úrokové sazby často záhy vystřídá rozčarování z dalších poplatků, nutnosti běžného účtu, případně ceny pojištění schopnosti splácet, které bývá další podmínkou „zajímavého“ úročení.
Jak se nespálit při nákupu přes neznámý e-shop Otevřít odkaz do nového okna
Není všechno zlato, co se třpytí, varuje dTest. Rádce spotřebitelů upozorňuje na úskalí neseriózních internetových obchodů. Čtěte tipy, jak takový e-shop poznat.
Daňové přiznání za pár minut! Stáhněte si chytré daňové formuláře Otevřít odkaz do nového okna
Na odevzdání daňového přiznání zbývá pár dnů. S chytrými formuláři bude vyplňování hračkou. 
Jak zdanit příjmy z investic? Otevřít odkaz do nového okna
Prodávali jste loni nějaké podílové listy či jiné cenné papíry? Obdrželi jste dividendy z akcií, nebo úroky z dluhopisů? Ukažme si, kdy je potřeba takové příjmy uvést do daňového přiznání a jak ho vyplnit.
Rodičovský příspěvek: Navýšení na 300 000 korun, ale jen pro nově narozené děti Otevřít odkaz do nového okna
Na pondělní koaliční radě bylo odhlasováno navýšení rodičovského příspěvku. Ale ne na děti, na které rodiče aktuálně pobírají rodičovský příspěvek. Ani pro ty, kteří mají děti ve věku do 4 let. 300 000 dostanou ti, kterým se dítě narodí v roce 2020. Jde o motivaci ke zvýšení porodnosti.
Pozor na sankce při změně dodavatele energií, jdou do tisíců Otevřít odkaz do nového okna
Když ptáčka lapají, nezmíní, že současný dodavatel bude chtít smluvní pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Úspora stovek korun se tak v důsledku může pořádně prodražit.
Nezapomeňte na daňové odpočty: Kolik peněz můžete ušetřit a za jakých podmínek Otevřít odkaz do nového okna
Těm, kteří si připravují sami daňové přiznání za rok 2018, zbývá na návštěvu finančního úřadu nebo odeslání tohoto dokumentu poštou necelý měsíc. Při počítání příjmů a výdajů nezapomeňte také na daňové odpočty. V případě finančních produktů na ně máte nárok, pokud si platíte životní pojištění, ...
Daňové přiznání a změny: V jakých případech si oproti loňsku polepšíte? Otevřít odkaz do nového okna
V daňovém přiznání za rok 2018 je možné uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti, některé parametry se oproti předcházejícímu roky změnily. Které změny jsou pozitivní a které negativní? 
Braňte svá práva aneb Tohle se vyplatí vědět při reklamaci, na dovolené či v restauraci Otevřít odkaz do nového okna
Patnáctý březen je Mezinárodním dnem spotřebitelských práv. Připomeňme si, na co by měli lidé pamatovat nejen při nakupování, ale také třeba v restauraci nebo na dovolené, aby se o svá práva zbytečně nepřipravili. Rozhoduje rychlost, pečlivost a důslednost s jakou svůj nárok uplatní a zároveň ...
Porodné 2019: Kdo má nárok a kde žádat? Otevřít odkaz do nového okna
Čekáte v letošním roce dítě a zajímá vás, jak je to s porodným? V minulosti bylo porodné vypláceno každé matce, nyní už to tak není. Pochopitelně se nárok jako spousta dávek odvíjí od výše výdělku. Budete mít nárok právě vy? Je částka porodného na každé dítě stejná? Čtěte níže.
Češi a operátoři: lze vyzrát na předražené služby? Otevřít odkaz do nového okna
Chcete zlevnit tarif? Buďte aktivní, vyhrožujte odchodem, dejte znát nespokojenost. Komu „arabské tržiště“ nevyhovuje, pořádně si připlatí. Ceníkové ceny jsou totiž jedny z nejvyšších.
Jaké náklady mohou banky účtovat za předčasné splacení hypotéky, ČNB vydala stanovisko Otevřít odkaz do nového okna
Česká národní banka vydala své vyjádření k nejasné formulaci v zákoně o spotřebitelském úvěru. Jedná se konkrétně o „účelně vynaložené náklady, které vzniknou věřiteli v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení“.
Jak na daně při prodeji nemovitosti, cenných papírů či zrušení "životka" Otevřít odkaz do nového okna
Mezi zdanitelné příjmy patří i některé ostatní příjmy dle zákona o dani z příjmu. Podívejme se na některé z nich v praktických příkladech.  
Pojistí vám psa i fretku. Počítejte ale s limity a omezením dle stáří Otevřít odkaz do nového okna
Najít pojištění pro konkrétní zvíře není úplně jednoduché. Některé pojišťovny pojišťují jen domácí zvířata, většinou čistokrevná, jiné jen ta hospodářská.
S rychlou půjčkou můžete snadno vyřešit finanční tíseň Otevřít odkaz do nového okna
V současné době není vůbec těžké půjčit si peníze, nicméně je nezbytné počítat s tím, že částka, kterou je schopna banka či nebankovní společnost poskytnout, se odvíjí od toho, kolik peněz vyděláváte. Jestliže však potřebujete pouze zalepit mezeru mezi nedostatkem finančních prostředků a ...
Daně za rok 2018: Samotné přiznání nestačí, nezapomeňte na tyto přílohy Otevřít odkaz do nového okna
Pro splnění daňové povinnosti za rok 2018 lze použít dvoustránkový či čtyřstránkový daňový formulář. Současně je však nutné doručit i některou z daňových příloh. Podívejme se na nejčastější daňové přílohy.
Poskytovatelé úvěrů musí důsledně prověřovat schopnost splácet, rozhodl Ústavní soud Otevřít odkaz do nového okna
Justice by měla vést poskytovatele úvěrů k důslednému zkoumání toho, zda budoucí dlužník nebude mít zjevný problém splatit svůj úvěr. Ústavní soud vyhověl stížnosti muže v exekuci a nařídil Krajskému soudu v Ústí nad Labem, aby se znovu zabýval sporem, kde figuruje také poskytovatel nebankovních ...
Chcete si k práci přivydělat? Máte tyto možnosti Otevřít odkaz do nového okna
Někteří zaměstnanci si chtějí z různých důvodů ke svému hlavnímu pracovnímu poměru přivydělat. Jaké jsou možnosti a s čím počítat?
Je na trhu levný a dobrý dodavatel elektřiny? Jak ho poznat? Otevřít odkaz do nového okna
Elektřinu loni zdražili téměř všichni dodavatelé. Domácnosti si tak letos na fakturách připlatí. I tak je možné šetřit, pokud najdete dobrého a levného dodavatele. Existují. Nabídka za vámi ale nepřijde sama.
Jak neplatit zbytečně vyšší daně? Vyvarujte se těchto chyb Otevřít odkaz do nového okna
Daňovou povinnost za rok 2018 snižují nezdanitelné položky a daňové slevy. Podívejme se v praktických příkladech na několik situací, kdy nesprávné daňové rozhodnutí znamená zbytečně vyšší roční daň z příjmu fyzických osob.
Kdy se započítává doba péče do důchodu Otevřít odkaz do nového okna
Někdy je nutné pečovat o blízkého člena rodiny. Bude mít tato doba, kdy nemůžeme chodit do práce, nějaký vliv na náš budoucí důchod? V jakých případech a za jakých podmínek se doba péče pro nárok na důchod a jeho výši započítá? 
Neplacené volno v roce 2019: Na kolik vás letos vyjde? Otevřít odkaz do nového okna
Během neplaceného volna nedostává zaměstnanec od zaměstnavatele žádný příjem. Měsíční neplacené volno se navíc v roce 2019 oproti loňsku prodraží.
Příjem z pronájmu a daně. Podívejte se na praktické příklady Otevřít odkaz do nového okna
Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu může přinášet zajímavý pravidelný pasivní příjem. Tento příjem je však nutné uvést do daňového přiznání, přestože může být daňová povinnost nulová. Podívejme se na praktické příklady.
Rodičovský příspěvek se zvýší nejspíše příští rok. Koho se to ale bude týkat, se zatím neví Otevřít odkaz do nového okna
Na zvýšení rodičovského příspěvku se shodly všechny parlamentní strany. Navýšení by mělo být o 80 000, tedy na 300 000 korun za dobu pobírání rodičovského příspěvku.
Někde zdražují i staré byty, jinde ale bydlení zlevňuje Otevřít odkaz do nového okna
Po bytech v novostavbách se směrem nahoru pohnuly také ceny starších bytů. Hlavně ve větších městech. V Česku jsou ale i regiony, kde nemovitosti zlevňují, a do metropolí to z nich není daleko.
Proč zůstat věrný jedné společnosti? Otevřít odkaz do nového okna
Půjčovat si peníze není nic příjemného, ale nepředvídatelné situace nám někdy nedají na výběr. Už vůbec bychom to neměli považovat za osobní selhání, protože pračka jednou musí doprat a auto dojezdit,  a často se tak stane naráz. Pokud splatíte svou půjčku a po nějaké době potřebujete novou, je ...
Podnikání při zaměstnání: Jak si poradit s daňovým přiznáním Otevřít odkaz do nového okna
Podnikající zaměstnanci nemohou svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně a musí si za rok 2018 sami vyřídit podání daňového přiznání a vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jak se může lišit zdanění si ukážeme v praktických příkladech.
Apple Pay na vlastní kůži: prostě to funguje. Platit iPhonem může každý Otevřít odkaz do nového okna
Trvalo to roky, nakonec ale přece služba Apple Pay dorazila do ČR. S iPhony si zatím rozumí šest bank, „stravenkový“ Edenred a fintech Twisto. A právě díky Twistu můžete mít Apple Pay, i když ho vaše banka neumí. 
Daňové přiznání 2018: Kdo, kdy a jak musí letos podat daňové přiznání Otevřít odkaz do nového okna
Každý živnostník i podnikatel, ale i část zaměstnanců, penzistů a studentů, musí do 1. dubna letošního roku odevzdat finančnímu úřadu své daňové přiznaní. Jedná se o ty osoby, které nejsou osvobozeny od daně z příjmu a zároveň měly loni zdanitelné příjmy ve výši alespoň 15 tisíc korun.
Daňová úspora u finančních produktů aneb Kolik vám ušetří životko a penzijko Otevřít odkaz do nového okna
Vklady na smlouvu o životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření snižují při splnění zákonných podmínek daňovou povinnost. Méně na daních za rok 2018 zaplatí i ti, kteří uplatní odpočet u hypotéky.
I zaměstnanci musí někdy sami podávat daňové přiznání. Je to v těchto případech Otevřít odkaz do nového okna
Zaměstnavatel nemůže za všechny zaměstnance provést roční zúčtování daně, neboť někteří mají povinnost podat si sami daňové přiznání. Podívejme se na vybrané příklady.
Daň z nemovitosti 2019: S naším návodem zvládnete přiznání online za 15 minut Otevřít odkaz do nového okna
Pokud jste v roce 2018 nabyli, darovali, prodali nebo jinak pozbyli nemovitou věc, čeká vás „papírování“. Nepřehledné formuláře psané úřednickou řečí nemá rád nikdo, ale nezoufejte, poradíme...
Daňové přiznání u studenta. Nezapomínejte, že máte nárok na vratky daně Otevřít odkaz do nového okna
Pakliže má student brigádu u zaměstnavatele, daňové přiznání vyplňuje zpravidla on, u velké části brigád navíc k platbě daní vůbec nemusí dojít. Student má totiž ze zákona právo na slevu. Daň tak studenti platí pouze v několika případech. Jaké to jsou?
Daňové přiznání 2019: Kdo ho musí podat a jaký je poslední termín Otevřít odkaz do nového okna
Každý, kdo není osvobozen od daně z příjmu a zároveň loni dosáhl na příjmy vyšší než 15 tisíc korun, musí do 1. dubna tohoto roku podat daňové přiznání. Povinnost se týká podnikatelů, živnostníků, studentů, zaměstnanců i penzistů. Výjimku mají zaměstnanci, kteří během roku pracovali buď jen u ...
Dotace Nová zelená úsporám i Dešťovka opět nabízejí statisíce Otevřít odkaz do nového okna
I letos pokračují dotace na zateplení, výstavbu pasivních domů nebo zachytávání srážkové vody. Domácnosti, které se pouští do rekonstrukcí, tak mohou požádat o statisíce korun. Jaké jsou podmínky?
Vývoj na finančních trzích: Jaký byl leden 2019 Otevřít odkaz do nového okna
Akciové trhy prochází oživením. Vedle akcií se v lednu dařilo i high yield dluhopisům. Výrazně podražila ropa a nadále roste i cena zlata. Posílila britská libra a měny komoditních exportérů.
Etický kodex Bohemia Energy jako záruka slušného zacházení Otevřít odkaz do nového okna
Konečný účet za energie spotřebované v loňském roce bude pro většinu českých domácností nepříjemným překvapením. Jen ceny elektřiny vzrostly v průměru o 10 procent. Ušetřit můžete změnou dodavatele. Správné rozhodnutí by však kromě porovnání cen mělo zahrnovat pojistku, že je nově vybraná firma ...
Největší rizika při změně dodavatele? Nezájem a pasivita spotřebitelů Otevřít odkaz do nového okna
Stačí jeden podpis a změna dodavatele je v pohybu. Místo úspory ale může přinést komplikace. Hlavně, když spotřebitel nečte smlouvu a zůstává pasivní.
Nákup bez peněz aneb Jaké jsou plusy a minusy odložených plateb? Otevřít odkaz do nového okna
Podobně jako „kreditky“ vám odložené platby mohou dobře posloužit. Nechť se jich ale vyvaruje každý, kdo podléhá nákupní horečce.
Karambol na sjezdovce aneb Lyžovačka z pohledu právníka Otevřít odkaz do nového okna
Máme tu jarní prázdniny a spolu s nimi zimní radovánky. Podle informací cestovních kanceláří a lyžařských středisek bude letos na sjezdovkách opravdu rušno. I ve chvílích aktivního odpočinku tak opatrnosti není nikdy nazbyt. Srážka totiž nemusí znamenat jen pár modřin, ale i nepříjemné soudní ...
Školkovné za rok 2018: Který z rodičů jej má uplatnit? Podívejte se na příklady Otevřít odkaz do nového okna
Jeden z rodičů může v ročním zúčtování daně za rok 2018 nebo v daňovém přiznání za rok 2018 uplatnit školkovné, na každé dítě ve výši 12 200 korun. Kdy vzniká nárok na daňovou vratku? Který z rodičů má školkovné uplatnit?
Pesimistické odhady o hypotékách se nenaplnily. Co přinese letošní rok? Otevřít odkaz do nového okna
Rok 2018 byl pro úvěry na bydlení opět rekordním. Vsadil by si na to asi málokdo, vzhledem k přelomovým událostem, které jsme loni v oblasti regulace hypotečního trhu a vývoje ekonomiky zaznamenali. Čekají nás letos podobné zvraty?
Novela insolventního zákona sjednocuje pravidla pro výpočet srážek u OSVČ Otevřít odkaz do nového okna
Prezident Miloš Zeman podepsal insolvenční novelu. Můžeme tak předpokládat, že nejspíš od 1. července tohoto roku začnou platit nová pravidla osobního bankrotu. Dlužník už nebude nemuset splatit 30 procent ze svých dluhů. 
Poslední kotlíková dotace rozdělí 3 miliardy korun. Vynechá kotle na uhlí Otevřít odkaz do nového okna
Ve finální vlně kotlíkových dotací pošle ministerstvo životního prostředí krajům 3,125 miliard korun. Krajské úřady peníze rozdělí mezi žadatele o příspěvek na ekologické zdroje vytápění. Finance by měly stačit na výměnu až 30 tisíc kotlů na tuhá paliva.
Slevy na dani: Kdy je můžete uplatnit? Otevřít odkaz do nového okna
Při výpočtu měsíční čisté mzdy lze uplatňovat daňové slevy, na které je nárok. Mzdová účetní uplatní daňové slevy, jestliže zaměstnanec podepíše prohlášení k dani.
Daňové přiznání je nutné dodat nejpozději do prvního dubna, přehled příjmů o měsíc později Otevřít odkaz do nového okna
Plátce daně musí daňové přiznání odevzdat finančnímu úřadu nejpozději do prvního dubna 2019. Termín lze oddálit, pakliže přiznání za daňového poplatníka zpracovává daňový poradce. Tehdy se může datum dodání posunout až do prvního července, plátce daně ale musí finanční úřad o takovém postupu ...
Dluhy domácností rostou, schopnost úvěry splácet je ale nejlepší v historii Otevřít odkaz do nového okna
Před Vánoci vzrostly bankovní půjčky o 4,1 miliardy a celkem dosáhly hodnoty téměř 244 miliard korun. O 8 procent klesl meziročně počet neplatičů.
Daňové přiznání a výdělek jen po část roku 2018 Otevřít odkaz do nového okna
Povinnost podat daňové přiznání vzniká v některých případech i při zaměstnání pouze po část roku. Jak postupují osoby samostatně výdělečně činné, které ukončily samostatnou výdělečnou činnost v průběhu roku 2018?
Daňové přiznání se týká i matek na rodičovské dovolené. Podívejte se na příklady Otevřít odkaz do nového okna
Během mateřské dovolené trvající zpravidla 28 týdnů, pobírá matka peněžitý příspěvek v mateřství (mateřskou) a po ní čerpá rodičovskou dovolenou. Zatímco během mateřské dovolené si ještě většina matek nepřivydělává, během rodičovské dovolené již některé pracují na několik hodin týdně. I z příjmů ...
Přiznání k dani z nemovitosti: Termín se blíží Otevřít odkaz do nového okna
Z nabytí nemovitosti vyplývá povinnost podat na místně příslušný finanční úřad (FÚ) přiznání, a to do konce ledna 2019. Pokuty za pozdní podání však nehrozí až do 7. února 2019.
Zaostřeno na dražby: frčí auta a chaty, podnikatelům se otevírá okno příležitosti Otevřít odkaz do nového okna
Chcete chatičku? A co takhle zoopark nebo dokonce vlastní klášter? I takovou nemovitost draží berňák. Celníci mají na skladně auta a naftu. Na své si přijdou i milovníci umění.
Kvůli drahým hypotékám roste zájem o nájmy Otevřít odkaz do nového okna
Poté, co od 1. října 2018 platí přísnější nařízení ČNB pro poskytování hypoték, ubylo zájemců o koupi nemovitosti. Naopak je více lidí, kteří se hrnou do nájmu.
Revoluce v oddlužení se prozatím odkládá Otevřít odkaz do nového okna
V České republice začne platit přísnější varianta pro oddlužování, jelikož Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát.
Ve většině měst voda od ledna zdražila. Lidé si měsíčně připlatí o desítky korun Otevřít odkaz do nového okna
S úderem nového roku se nezměnily jen ceny elektřiny, ale také tepla nebo vody. Převážná část měst a obcí ceny vodného a stočného zvedla. Někde stáčí lidé vodu pod celorepublikovým průměrem 87 korun za kubík. Jinde platí přes stovku.
Potřebujete si půjčit? Podívejte se, jak nenaletět a nedostat se do problémů Otevřít odkaz do nového okna
Do života na dluh se pouštějte jenom po zralé úvaze a zejména – nenaleťte podvodníkům, kteří si z půjčování dělají nezákonný business. Podívejte se, kde na ně můžete narazit a kdy je půjčování nebezpečným.
Termín pro podání přiznání k dani silniční a dani z nemovitých věcí se blíží Otevřít odkaz do nového okna
Blíží se konec ledna a s ním i termín pro podání přiznání k dani silniční a dani z nemovitých věcí. Čtěte, koho čeká papírování...
Karenční doba od července skončí, nemocenská se bude proplácet už od prvního dne Otevřít odkaz do nového okna
O zrušení tzv. karenční doby rozhodli poslanci, změna zákoníku práce nyní zamíří k prezidentovi. Na zrušení karenční doby dlouhodobě tlačili odboráři.
Vláda schválila bič na realitní makléře, podmínky výrazně přitvrdí Otevřít odkaz do nového okna
Realitky a realitní makléři se netěší zrovna dobré reputaci, ale to se má změnit. Zákonem budou stanoveny podmínky včetně vzdělání a povinného pojištění. Návrh zákona už schválila vláda.
Lidé nepoužívají datové schránky, dostaly proto nový kabát a optimalizaci pro mobily a tablety Otevřít odkaz do nového okna
Úřady a firmy komunikují skrz „datovky“ už řadu let, občané je však až na výjimky nevyužívají. Ministerstvo vnitra to teď chce změnit a přichází s datovou schránkou s lidskou tváří.
Neaktualizujete pojistky? Přicházíte o peníze Otevřít odkaz do nového okna
Podpisem pojistné smlouvy to bohužel úplně nekončí. Je jasné, že po uzavření pojistné smlouvy na cokoliv, se jí už dál nechcete zaobírat. Pro vaši peněženku je ale dobré jednou za čas pojistky aktualizovat. Pokud tak neděláte, přicházíte o peníze. A nejen to, při škodní události můžete zjistit, že ...
Oddlužení 2019: Čekají nás změny? Otevřít odkaz do nového okna
Osobní bankrot není nic jednoduchého a příjemného. Přesto ale může pomoci zadluženým dostat se z tohoto kolotoče a začít znovu.
Mladí tápou v podmínkách poskytování úvěrů na bydlení Otevřít odkaz do nového okna
Vlastní bydlení si jednou plánuje pořídit současná generace od 18 do 29 let. Nemovitost mají v plánu financovat hypotečním úvěrem a naspořenými prostředky. V současných podmínkách pro poskytování úvěrů ale tápou. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting.
Předkupní právo komplikuje prodeje nemovitostí. Chystají se změny Otevřít odkaz do nového okna
Novelou občanského zákoníku bylo začátkem loňského roku u nemovitostí znovu zavedeno předkupní právo u spoluvlastníků. Ti pak mají při prodeji přednost před jinými potenciálními kupci, což komplikuje a zpomaluje samotný proces.
Konec levné elektřiny. Vyplatí se aukce, nebo je čas fixovat? Otevřít odkaz do nového okna
Pokaždé, když elektřina zdražuje, dodavatelé zákazníky vybízí, aby si cenu fixovali. Na dva nebo na tři roky pak přijdou o svobodu vybrat si jinou společnost. Také ceny, které vzejdou z elektronických aukcí a kopírují aktuální vývoj na trhu, platí většinou na rok nebo na dva. Jakou strategii kvůli ...
Průmysl 4.0 a bankovnictví: digitalizace přichází, nikoli však propouštění Otevřít odkaz do nového okna
Banky se vezou na vlně ekonomického růstu, letos proto až na výjimky nebudou propouštět. Naopak, budou nabírat, a potřebují hlavně „ajťáky“.
UniCredit Bank snižuje úrokové sazby u hypoték, nabídne 2,59 procenta ročně Otevřít odkaz do nového okna
Nabídka platí od 10. ledna 2019 pro všechny fixace do 80 procent hodnoty nemovitosti včetně desetileté fixace i variabilní sazby. 
Cestovní pojištění na hory. Na kolik vás vyjde ošetření, když nejste pojištěni? Otevřít odkaz do nového okna
Lyže, hůlky, přilba... Při plánování zimní dovolené je potřeba myslet ještě na jednu podstatnou věc, a sice na cestovní pojištění. Jeho součástí by mělo být vždy pojištění léčebných výloh a ideálně i pojištění odpovědnosti.
Minimální mzda vzrostla na 13 350 korun, spolu s ní i zaručená mzda a mnoho dalšího Otevřít odkaz do nového okna
Navýšení se dotkne se přibližně 150 tisíc lidí. Spolu s minimální mzdou se zvedne i zaručená mzda, tedy nejnižší možný výdělek, na který má zaměstnanec nárok podle své odbornosti a složitosti práce.
Dálniční známka pro rok 2019: vše zůstává při starém, v budoucnu ale zřejmě přijdou změny Otevřít odkaz do nového okna
Prodejem dálničních známek získává stát do své kasy každoročně miliardy. Jen v roce 2017 se vybraná částka za dálniční známky vyšplhala na zhruba pět miliard korun. Letošní číslo by mělo být podobné, jejich cena se totiž nemění.
Zelené elektrárny dostávají od ledna méně peněz. Domácnosti přispívají stále stejně Otevřít odkaz do nového okna
S úderem nového roku se snížil příspěvek na elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích. Už několik let na zelené elektrárny přispívají v platbách za elektřinu i české domácnosti. Kolik je bude čistá energie stát letos?
Mateřská 2019: kolik činí a jak dlouho ji lze čerpat Otevřít odkaz do nového okna
Má se vám v roce 2019 narodit potomek a nevíte, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, respektive jakou částku budete moci čerpat? Přečtete si odpovědi na nejčastější otázky, které se mateřské dovolené týkají.
Typický dlužník alimentů dluží 90 000 korun. Co ještě mají tito „hříšníci“ společného? Otevřít odkaz do nového okna
Celorepublikový dluh na výživném v posledních letech klesá. Přesto ale spoustu samoživitelů trápí dluh ze strany jejich expartnera. Asociace neúplných rodin, provozující největší asistenční program VašeVýživné.cz, se proto rozhodla prozkoumat, jak vlastně vypadá typický český dlužník.
Nevhodný dárek? Nezapomeňte na možnost zboží do dvou týdnů vrátit Otevřít odkaz do nového okna
Ne vždy se Ježíšek trefí. U zboží zakoupeného na internetu máte právo na odstoupení od smlouvy, které můžete u prodejce uplatnit ve lhůtě 14 dnů od převzetí věci.
Pět tipů, na co si dát pozor, když si pojišťujete elektroniku Otevřít odkaz do nového okna
Výprodeje jsou tu, pro mnohé je tak nyní aktuální nákup elektroniky. Velmi často se zákazníci přímo v obchodech, ať už kamenných nebo elektronických, setkají vedle možnosti prodloužit si za peníze záruku zboží i s nabídkou pojištění. 
Zamítnutou reklamaci se nám většinou nechce řešit Otevřít odkaz do nového okna
Téměř každý už někdy řešil reklamaci zboží. Konkrétně 95 procent z nás. V největší míře reklamujeme elektroniku (33 procent), obuv (30 procent) a mobilní telefony (14 procent). Více než polovině reklamujících byla reklamace zamítnuta. A přes 40 procent těchto zamítnutých zákazníků si myslí, že nemá ...
„A kde bydlí Ježíšek?“ Jistě nevíme, ale dílnu má v Číně. Americký Santa vyrábí i u nás Otevřít odkaz do nového okna
Možná to nevíte, ale celá čtvrtina hraček vyvážených z EU se vyrábí v České republice. Směřují k dětem v Americe, Švýcarsku a v Rusku. Do EU naopak hračky masivně dováží Čína.
Novinky pro rok 2019: Mění se minimální mzda či zálohy pro OSVČ Otevřít odkaz do nového okna
Pro rok 2019 se zvyšují pro živnostníky minimální platby na sociálním a zdravotním pojištění, zvyšuje se finanční hranice pro čerpání daňového bonusu a lidé s vysokými příjmy budou platit méně na solidární dani. Podívejme se na vybrané daňové změny v příkladech.
Svařák ukázal, že nejvyšší kupní sílu mají peníze v Brně Otevřít odkaz do nového okna
Nikoli BigMac, ale svařák ukazuje, kde si za vydělané peníze nakoupíte nejvíc zboží a služeb. Ukazuje ale také, že se od loňska zdražovalo a vůbec ne málo...  
Reality a rok 2019? Trh bude stagnovat a prodlouží se doba prodeje Otevřít odkaz do nového okna
Jak se změní v příštím roce trh s realitami? Odhady jsou zatím spíše skeptické. Mělo by dojít ke stagnaci. V letošním roce byl o nemovitosti velký zájem a spolu s ním rostly i ceny.
Šťastný nový rok? S vánoční půjčkou být nemusí Otevřít odkaz do nového okna
Vánoce jsou časem, kdy máme chuť rozmazlovat sebe i naše blízké. Jinak řečeno, je těžké odolat tomu, abychom více utráceli. A ne jinak tomu je i letos. Podle průzkumu Air Bank si na dluh nakoupí každý desátý Čech.
V půjčkách jsou obrovské rozdíly. Půjčených 50 000 přeplatíte o 2000, ale i o 40 000 korun Otevřít odkaz do nového okna
Trh jako celek udělal krok vpřed, stále se však najdou tací, kteří mlží ohledně podmínek a své zákazníky oškubou o poslední korunu.
Plyn na burzách zdražuje, dodavatelé (zatím) drží ceny na uzdě Otevřít odkaz do nového okna
Závěr roku se vždy nese ve znamení nových cen elektřiny a zemního plynu. Zatímco elektřina zdražuje, zemní plyn zatím dodavatelé drží na uzdě, i když na burzách jeho cena roste. Distribuce plynu lehce zlevnila, na fakturách to ale lidé téměř nepoznají.
Která pojišťovna vyplatí nejvíc na úrazovém pojištění? Podívejte se na žebříček Otevřít odkaz do nového okna
Vážný úraz, který člověku obrátí život naruby, nebo lehčí zranění, které vás jen na pár dnů či týdnů vyřadí z práce. S finančními následky obou typů komplikací může pomoct úrazové pojištění, které bývá součástí životní pojistky.
Nejdostupnější nové byty v Česku jsou na Vysočině, nejméně v Praze Otevřít odkaz do nového okna
Nejdostupnější nové byty v Česku jsou v kraji Vysočina. Zájemce za něj vydá 7,3 průměrného ročního platu v regionu. Naopak v Praze je to téměř dvakrát tolik, 14,4 ročního platu. Rozdíl průměrných cen novostaveb a starších bytů je nejnižší v Jihomoravském kraji, a to o 11,5 procenta, v Praze naopak ...
Jak a proč konsolidovat půjčky? Získejte přehled, více času a ušetřete na splátkách Otevřít odkaz do nového okna
Všude slýcháte „nevýhodné půjčky konsolidujte.“ V televizních reklamách vás vybízí ke konsolidaci, stejně tak na internetu a mnohdy i v tisku. Jak ale začít s konsolidací a proč se může vyplatit i vám?
Vánoční dárek pro živnostníky: dvojnásobné výdajové paušály od roku 2019 Otevřít odkaz do nového okna
Živnostníci se mohou radovat, ušetří na daních 1,5 miliardy korun ročně. Změna limitů by měla platit už pro zdaňovací období roku 2019. 
Elektřina zdražuje, domácnosti si připlatí až o 10 procent Otevřít odkaz do nového okna
Elektřina je na letos na burzách, kde ji nakupují dodavatelé, nejdražší za posledních sedm let. Navýšení cen pro firmy i domácnosti proto letos oznámila většina dodavatelů. Zdražují velké energetické firmy i menší společnosti. Lidé si podle spotřeby připlatí o stovky až tisíce korun ročně.
Náklady na bydlení drtí české domácnosti, v rámci EU patří k nejvyšším Otevřít odkaz do nového okna
Dle Eurostatu vydávají české domácnosti na bydlení v průměru čtvrtinu svých příjmů. Víc platí už jen Švédi, Francouzi, Angličani, Dánové a Finové. Nejlevněji se bydlí na Maltě.
Z růstu cen nemovitostí vyplývá pro majitele jedno riziko. Čtěte jaké Otevřít odkaz do nového okna
Majitelé nemovitostí se mohou ze současného stavu na realitním trhu radovat, jejich byty či domy mnohdy neměly vyšší hodnotu než nyní. Řada lidí, zejména ve velkých městech, si ale neuvědomuje, že jim kvůli současnému stavu hrozí jedno reálné riziko. Pokud jejich nemovitost utrpí škodu, budou ...
Vánoce přes internet: máte právo na vrácení do 14 dnů, pozor na falešné e-shopy Otevřít odkaz do nového okna
Nákupy vánočních dárků přes internet každoročně rostou, pozor na podvodné e-shopy, kvalitu zboží, dopravce a reklamace.
dTest varuje před inkasními agenturami. Na co si dát pozor? Otevřít odkaz do nového okna
Cílem inkasních agentur je dostat z dlužníků peníze. Některým je však docela jedno, jakým způsobem to udělají. Klidně ve vás vzbudí dojem, že pokud jim hned nedáte peníze, je už na cestě k vám exekutor. Podle dTestu ale často vymáhají více, než na co mají podle zákona právo. Na co si tedy dát pozor?
Češi jsou z multibankingu zatím rozpačití. Banky pracují na propojení aplikací Otevřít odkaz do nového okna
Multibankovní aplikace – slovní spojení, které se poslední rok skloňuje čím dál častěji. Souvisí se směrnicí PSD2, na základě které je k účtům umožněn přístup třetím stranám. Realitou je pak ovládání více účtů vedených u více bank prostřednictvím jedné aplikace na mobilním zařízení. Některé ...
Kupní síla v regionech se vyrovnává, Praha se zbytku republiky vymyká Otevřít odkaz do nového okna
Nejvyšší kupní sílu na obyvatele v rámci České republiky mají Pražané, kde v roce 2018 dosahovala 128,7 procenta celostátního průměru, nejnižší v Moravskoslezském kraji (89,2 procenta).
Srovnání termínovaných vkladů: Úroky rostou, na inflaci jich však stačí jen pár Otevřít odkaz do nového okna
Kam uložit volné peníze, které můžete postrádat rok, tři či pět let? Porovnali jsme aktuální sazby termínovaných vkladů. Pozitivní je, že finanční domy se s růstem úroků začínají pomalu probouzet a některé sazby zvyšují. Tou špatnou zprávou je, že inflaci nyní poráží jen tři produkty, a to ještě s ...
Chcete investovat do akcií? Přečtěte si, jak začít Otevřít odkaz do nového okna
Ekonomika roste a my lačníme po výnosech. O investování tak projevují zájem už i ti, kteří by se dříve jen stěží odhodlávali. Patříte mezi ně? Chcete-li začít investovat, ale zatím jste světem investic téměř nepolíbeni, zeptali jsme se odborníků, co je na začátku důležité.
Ministerstvo financí emituje Dluhopis Republiky. Každá vložená tisícovka vynese za šest let 113 korun Otevřít odkaz do nového okna
Nevíte, co s penězi? Můžete je vložit do „občanských“ dluhopisů. Koupit půjdou online a kdo bude chtít, může si požádat i o vystavení darovacího certifikátu, či pamětního listu.
Dohoda o provedení práce v roce 2019: Co je dobré vědět? Otevřít odkaz do nového okna
Na dohodu o provedení práce je možné pracovat za rok maximálně 300 hodin pro stejného zaměstnavatele. Hlavní výhodou práce na dohodu o provedení práce je jednodušší administrativa a v některých případech i výhodné zdanění. 
Nákup na splátky bez navýšení a jeho rizika. Znáte je? Otevřít odkaz do nového okna
Splátky bez navýšení – zní to velmi lákavě. Teď sice nemáte celou částku v hotovosti, ale vybranou televizi jako vánoční dárek si klidně můžete z obchodu odvézt. Vždyť přece nezaplatíte ani o korunu navíc. Opravdu? V čem jsou možná rizika?
Kreditní karty a vše o nich. Kdo s nimi dovede zacházet, vydělá. Ostatní nechť platí „debetkou“ Otevřít odkaz do nového okna
Ne každá platební karta je „kreditka“, jak se někteří domnívají. Kreditní karta je specifický úvěrový produkt, který umí být užitečný pro ty, kteří mu rozumí a nenakupují spontánně.
Kdo neutrácí, není Čech. Ekonomiku táhne spotřeba opřená o růst mezd Otevřít odkaz do nového okna
Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svoji zem. HDP má v roce 2019 růst o tři procenta, proto to nejlepší, co teď můžete udělat, je zachovat optimismus a utrácet...
Životní pojištění a daně: Kolik ušetříte díky odpočtu? Podívejte se na příklady Otevřít odkaz do nového okna
Roční daňovou povinnost za rok 2018 sníží vklady na smlouvu o životním pojištění během roku. Jakou částku je možné ušetřit na daních? Jaké podmínky musí smlouva splňovat?
Průzkum: Každý druhý Čech si před Vánocemi půjčuje rizikově Otevřít odkaz do nového okna
Češi si půjčují nejvíce před Vánoci. Každý druhý si půjčuje rizikově, a to nejvíce u prodejců zboží. Nejsilnějším obdobím je druhá polovina listopadu a začátek prosince, kdy roste objem úvěrů až o pětinu ve srovnání s průměrem celého roku. Prosinec je spolu s lednem obdobím, kdy jsou lidé nejvíce v ...
Navýšení rodičovského příspěvku na 300 000 korun. Kdo na něj bude mít nárok? Otevřít odkaz do nového okna
Před časem ministryně práce a sociálních věcí podávala návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 40 tisíc korun. Vše ale dopadlo jinak. Vypadá to, že rodičovský příspěvek se zvýší jednorázově hned o 80 tisíc korun. Nejdříve ale v lednu 2020.
Trochu jsme zbohatli, Západ ale stále zůstává v nedohlednu Otevřít odkaz do nového okna
Česku se daří, to je jistě pravda – životní úroveň pozvolna stoupá. Potíž je v tom, že s doháněním Západu to už tak růžově nevypadá a představa, že v blízké budoucnosti doženeme třeba sousední Rakousko spadá spíš do kategorie zbožných přání...
Zima začala. Tyhle časté chyby navyšují spotřebu za teplo Otevřít odkaz do nového okna
Chyby při vytápění navyšují spotřebu a mohou být i nebezpečné. Během topné sezóny hasiči častěji vyjíždějí k hořícím kamnům nebo poškozeným komínům. Jakým omylům se při vytápění vyhnout?
Příspěvky na sport, očkování či těhotným: Nenechte si je uniknout. Na čerpání zbývá pár dnů či týdnů Otevřít odkaz do nového okna
Podívejte se, do jakého data můžete letos využít různých benefitů u jednotlivých pojišťoven. A jaké konkrétní nabízejí.
Vánoční půjčka? Zvažte své možnosti a dobře čtěte podmínky Otevřít odkaz do nového okna
Dvakrát měř a jednou řež, praví lidová moudrost. Pokud ale uvažujete o „vánoční“ půjčce, skutečně jednejte s rozmyslem! Zjistěte si podmínky a analyzujte svou finanční situaci. Vyvarujte se tzv. mikropůjček. 
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly Otevřít odkaz do nového okna
V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis - univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.
Hypotéky zpřísňují a zdražují, lidé se vracejí ke stavebnímu spoření Otevřít odkaz do nového okna
Od roku 2010 byly úvěry ze stavebního spoření, z nichž většinu tvoří tzv. překlenovací úvěry, na ústupu. Stavební spořitelny především nedokázaly reagovat na stále se snižující úrokové sazby hypoték. Nyní je ale kvůli regulacím ČNB a stoupajícím úrokům hypoték všechno jinak. Navíc stoupá i zájem o ...
Konec roku se blíží. Nevyčerpaná dovolená se neproplácí. Můžete si ji ale převést Otevřít odkaz do nového okna
Minimální zákonná dovolená v Česku činí 4 týdny, řada zaměstnavatelů poskytuje jako významný firemní benefit týden dovolené navíc. Jak je to v případě nevyčerpání dovolené během roku? Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou?
Nemocenská 2019: Co přinese zrušení karenční doby? Otevřít odkaz do nového okna
Na konci října byla poslanci schválena novela zákoníku práce, díky které se změní systém vyplácení nemocenského.
Živnostníci a sociální pojištění v roce 2019: Pozor! Mění se splatnost záloh. Co to ovlivní? Otevřít odkaz do nového okna
Sociální pojištění se živnostníkům počítá z vyměřovacího základu, přičemž se odečtou zaplacené zálohy během roku a vypočítá se případný nedoplatek či přeplatek. Změna splatnosti záloh pro příští rok bude mít vliv na výpočet nedoplatku za rok 2018.
Dohoda o pracovní činnosti: Příští rok bude výhodnější Otevřít odkaz do nového okna
Na dohodu o pracovní činnosti rádi pracují zejména penzisté a studenti. Pro rok 2019 se zvyšuje příjmový limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění. Za jakých podmínek lze na dohodu o pracovní činnosti pracovat?
Zálohy za energie: Jak se bránit, když jsou příliš vysoké? Otevřít odkaz do nového okna
Spolu s ročním vyúčtováním posílají dodavatelé energie také rozpis nových záloh. Zvednout je mohou, když roste cena energií nebo spotřeba. Množí se ovšem i případy, kdy je navýšení záloh účelové, protože dodavatel má finanční potíže.
Daňové nedoplatky v exekuci a správní poplatky půjde platit kartou Otevřít odkaz do nového okna
Neradujte se, daně kartou nezaplatíte. Ale přece něco – dlužníci se budou moci dluhu zbavit de facto okamžitě, nedoplatky v exekuci totiž bude možno hradit kartou. Stejně tak správní poplatky.
Jak se stát nevědomým dlužníkem? Není to tak těžké Otevřít odkaz do nového okna
Jaká je jediná cesta k tomu, abychom si byli jisti, že nic nedlužíme? Alespoň jednou za rok si to ověřit v registrech dlužníků. Stačí totiž jen malinko, nějaký nepatrný zapomenutý poplatek, a jsme krůček od problému. Může totiž nastat i taková situace, že někdo zneužije vaše doklady. A to už může ...
Minimální zálohy živnostníků na zdravotní pojištění se zvýší o téměř dvě stovky Otevřít odkaz do nového okna
Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být placeny vždy alespoň minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění. Ty se pro rok 2019 opět zvyšují, oproti předchozímu roku o 184 korun.
Jak vypovědět pojistnou smlouvu? Šest týdnů před výročím, při zdražování či nespokojenosti Otevřít odkaz do nového okna
Potřebujete z důvodu nespokojenosti či lepší nabídky zrušit pojistku? Pak vězte, že při výpovědije samozřejmě nutné dostát smluvním podmínkám. Podívejte se, kdy a jaké kroky podniknout, abyste ušetřili a změna se vám vyplatila.
Vaše osobní daňová optimalizace. Stihněte ji ještě do konce roku! Vyplatí se to Otevřít odkaz do nového okna
I pro zaměstnance je dobré si koncem roku ohlídat, aby využili všech legislativních výhod, na které mají nárok a neplatili vyšší daně. Jak naložit s volnými penězi a na co si dát pozor?
Říjen v hypotékách? Zájem o úvěry poklesl o 20 procent a znovu podraží Otevřít odkaz do nového okna
Už měsíc platí nová pravidla pro poskytování hypoték. Podle očekávání zájem o hypotéky opadl. Podle odborníků ale není potíž jen v přísnějších kritériích. Na trhu totiž ubylo nemovitostí a jejich ceny jdou nahoru. Na lepší časy se ovšem neblýská. Včera Česká národní banka navýšila repo sazby, a tak ...
Akce stavebních spořitelen před koncem roku: Podívejte se, co nabízejí Otevřít odkaz do nového okna
Časově omezené akce se nejvíce objevují nyní ke konci roku, kdy je pomyslný vrchol sezóny uzavírání smluv o stavebním spoření, a to díky možnosti získat státní podporu i za stávající rok. Jak využít stavební spoření nejefektivněji a jaké akce jsou momentálně na trhu k dispozici?
Pojištění domácnosti a nemovitosti: Víte, jaká rizika kryjí, a na co se naopak nevztahují? Otevřít odkaz do nového okna
Při sjednání pojištění domácnosti či nemovitosti Češi stále často chybují. Často je přitom na vině záměna obou produktů. Jenže pojištění domácnosti rozhodně není to samé co pojištění nemovitosti.
Srovnání spořicích účtů: Jaké úroky banky nabízejí? Otevřít odkaz do nového okna
Spořicí účet je v dnešní době jen o něco málo výnosnější než ukládat peníze do matrace. Většina bank na trhu nabízí úrok několik desetin procenta, často s omezením na maximální vloženou částku. Snad se ale blízká na lepší časy. Banky pozvolna začínají reagovat na rostoucí úrokové sazby na trhu. ...
Pět případů, kdy je výhodnější odejít do penze až příští rok Otevřít odkaz do nového okna
Správné načasování odchodu do starobního důchodu znamená vyšší měsíční penzi. Kdy je výhodné odchod do penze o nějaký týden či měsíc odložit a jít do penze až v roce 2019? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
Investice do vody má větší hodnotu, než je známo Otevřít odkaz do nového okna
Zkoušeli jste někdy, jak dlouho vydržíte bez vody? Jsou to asi tři dny. Lidské tělo je z 60 % tvořeno vodou a i naše kosti obsahují 30 % vody. Zjednodušeně řečeno je voda pro náš život základem existence. Když pak vidíme vysychající koryta řek a prázdné nádrže po parném létě, uvědomíme si její ...
I padlá firma může žít dál. Ti, kteří ví jak na to, míří do Prahy Otevřít odkaz do nového okna
Česko si užívá hospodářského růstu a ve většině firem panuje optimismus. Experti na insolvence a restrukturalizace ale z praxe vědí, že dříve nebo později přijde útlum. Na odborné konferenci Restrukturalizační fórum 2018 proto budou se zástupci firem mluvit o tom, jak se dá na příchod další krize ...
Firmy se nebojí expandovat Otevřít odkaz do nového okna
České firmy stále více investují v zahraničí. „Přebírají značku nebo část výrobního závodu a přenášejí tam vlastní zkušenosti a znalosti. A to nejen v Evropě, ale také v USA,“ říká vrchní ředitel korporátního bankovnictví ČSOB Marek Loula.
Nepodceňujte zásady bezpečnosti smartbankingu. Pozor na aplikace i hesla Otevřít odkaz do nového okna
Podvodníci nikdy nespí, a tak se můžeme každou chvíli dočíst o nějakém novém typu podvodného mailu, který se tváří, že jej poslala samotná banka, a přitom má za cíl vylákat vaše přihlašovací údaje. Sednete jim na lep? Když budete dodržovat zásady bezpečnosti, pravděpodobně se nemusíte bát.  
Elektřina zdražuje o 15 procent. Využijte situace ke změně dodavatele Otevřít odkaz do nového okna
Kvůli nárůstu cen na energetické burze se můžeme připravit na to, že čeští dodavatelé energií na tuto situaci budou reagovat. Ceny se budou zvyšovat jak firmám, tak spotřebitelům.
V Dešťovce je dalších 100 milionů korun. Nově o ně mohou žádat lidé z celého Česka Otevřít odkaz do nového okna
Až 55 tisíc korun na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady mohou získat domácnosti z celé České republiky. Dříve byly dotace přístupné hlavně lidem z úředně vyhlášených suchých oblastí. Příspěvek se rozšiřuje také na trvale obydlené chaty nebo chalupy.
Nová zelená úsporám upravuje pravidla. S dotací můžete zateplovat i svépomocí Otevřít odkaz do nového okna
Od poloviny října mohou lidé nově žádat o dotace na zateplení, které provedou svépomocí. Není to jediná změna programu Nová zelená úsporám. Příspěvky je nyní možné získat i na stavbu domu v nízkoenergetickém standardu. Dříve byly podporované jen pasivní domy.
Platby na penzijko a daně: Získejte od státu maximum, na optimalizaci je ještě čas Otevřít odkaz do nového okna
Vlastní spoření na smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkové penzijní spoření je podporované státem formou státního příspěvku a daňové úspory. Částku daňové úspory lze přitom korigovat koncem roku v závislosti na aktuální finanční situaci.
Než si sjednáte životní pojištění, chtějte odpovědi na těchto 5 otázek Otevřít odkaz do nového okna
Životní pojištění není produkt, který si pořizujeme na krátkou dobu, ale zpravidla s ním plánujeme strávit řadu let. Věnovat čas výběru vhodné pojistky se rozhodně vyplatí, ať už jde o kvalitu, nebo peníze, které za pojištění vydáme. Neuzavírejte proto pojistku okamžitě s první pojišťovnou, jejíž ...
Konec halogenových žárovek. Kolik ušetříte, když je nahradíte LED zdroji? Otevřít odkaz do nového okna
Neúspornému osvětlení definitivně odzvonila hrana. K již dříve zakázaným klasickým žárovkám se letos v září přidaly halogenové. Po vyprodání zásob by měly zmizet z trhu. Nahradit je má LED osvětlení.
Jak neprotopit majlant. Máme tipy, jak šetřit už od začátku topné sezony Otevřít odkaz do nového okna
Seřízením kotle před topnou sezónou je možné ušetřit až třetinu nákladů za vytápění. Dalších 30 procent může uspořit termostat. A stovky z účtu zkrouhnou správné vytápěcí návyky. Poradíme, jak začít šetřit za vytápění už dnes.
Rozhovor: Moneta postupně modernizuje distribuční síť aneb Proč v době internetbankingu navštívit kamennou pobočku? Otevřít odkaz do nového okna
V době internetového bankovnictví je více než kdy jindy těžší klienty přesvědčit, že bankovní pobočky mají stále svůj význam. Jak sem klienty opět přilákat? Na naše otázky odpovídal Lukáš Nosek, senior manažer zodpovědný za rozvoj pobočkové sítě a zákaznické zkušenosti Moneta Money Bank.
Minimální zálohy na sociální pojištění se zvýší. OSVČ si připlatí nejméně dvě stovky Otevřít odkaz do nového okna
OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí platit měsíční zálohy na sociálním pojištění, v roce 2019 bude minimální záloha vyšší oproti letošnímu roku o 199 korun, což je nejvyšší meziroční nárůst.
Osobní bankrot 2018: Kdy lze zažádat a co očekávat? Otevřít odkaz do nového okna
Jste zadlužení a nevíte jak z toho ven? Můžete se pokusit oddlužit. Bude to ale trvat krušných pět let, než budete mít opět čistý „štít“. Podmínkou je, že budete schopni za tuto dobu splatit minimálně 30 procent ze svých dluhů. Pro věřitele to znamená, že ze svých peněz uvidí pouze část. Pokud ...
Nechte se unést světem zítřka a investujte do něj Otevřít odkaz do nového okna
Asi jste se v dětství také zamýšleli nad tím, jaký bude svět ve vaší dospělosti. Ale dnešní svět a vyhlídky do blízké budoucnosti možná vaše tehdejší představy dalece přesahují – 3D tiskárny, nanotechnologie, létající drony či auta bez řidičů. Současnou realitu si většina lidí vůbec nedokázala ...
Přibývá mladých lidí s velkým dluhem za telefon Otevřít odkaz do nového okna
Celkový počet dlužníků za telekomunikační služby sice klesá, přibývá ale mladých lidí, kteří mají výrazně vyšší dluh, než mají starší neplatící zákazníci. Vyplývá to ze statistiky společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky mobilních operátorů. Důvodem je podle ní fakt, že mladí lidé si ...
Přísnější hypotéky a refinancování. Nové podmínky ovlivní jen navýšené úvěry Otevřít odkaz do nového okna
Boom okolo nových podmínek poskytování hypoték pokračuje. Včerejší článek v Hospodářských novinách upozornil na situaci, kdy by i refinancovaný úvěr mohl při opětovném schvalování podléhat novým podmínkám. Jak se ale vzápětí ukázalo, nic není tak horké a jako nové budou banky posuzovat pouze úvěry ...
Přísnější hypotéky v praxi: "Chybět" budou statisíce Otevřít odkaz do nového okna
Se začátkem října musejí banky před schválením hypotečního úvěru vzít v potaz zpřísněné limity pro ukazatele jako výše všech úvěrů k celkovému čistému příjmu za rok (DTI) či poměr splátek k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Co to bude v praxi znamenat pro zájemce o vlastní bydlení?
V pondělí končí snadno dostupné hypotéky. Co dělat, když na ni už nedosáhnete Otevřít odkaz do nového okna
Se začátkem října musí banky před schválením hypotečního úvěru vzít v potaz zpřísněné limity pro ukazatele jako výše všech úvěrů k celkovému čistému příjmu za rok (DTI) či poměr splátek k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Co to bude v praxi znamenat pro zájemce o vlastní bydlení?
Zbývá pět dní. Proč ČNB zavádí přísnější pravidla pro žadatele o hypotéku? Otevřít odkaz do nového okna
Už jen pár dní budou banky žádosti o hypotéky posuzovat postaru. Nově se nastavuje limit pro celkové zadlužení, a to ve výši devítinásobku čistého ročního příjmu, a dále limit pro maximální objem splátek, takže součet splátek všech závazků nebude moci překročit 45 procent čistých měsíčních příjmů. ...
Ceny starších větších bytů vzrostly proti roku 2008 o pětinu Otevřít odkaz do nového okna
Ceny starších bytů kategorie 3+1 v Česku vzrostly proti předkrizovému roku 2008 v průměru o 19,8 procenta 2,54 milionu korun. Byty kategorie 2+1 zdražily o 14 procent na 1,95 milionu, nejmenší byty 1+1 o 12,8 procenta na 1,41 milionu korun. Vyplývá to z údajů realitního serveru Realitycechy.cz, ...
Zbývá šest dní. Čtěte, kdo od října už nedosáhne na hypotéku Otevřít odkaz do nového okna
Zájemci o hypotéku budou muset se začátkem října splnit mnohem přísnější podmínky pro získání úvěru na bydlení. Banky by dle doporučení ČNB do posuzování bonity měly zahrnout i ukazatele jako výši všech úvěrů k celkovému čistému příjmu za rok (DTI) či poměr splátek k čistému měsíčnímu příjmu ...
Co dělat, když nemáte peníze na dovolenou? (Ne)sjednejte si půjčku Otevřít odkaz do nového okna
Půjčit si na dovolenou je holý nesmysl. Týden v ráji budete splácet několik měsíců, možná i let. Dobře si proto rozmyslete, zda se chcete kvůli pár dnům u moře stát dlužníkem, vždyť nezapomenutelnou dovolenou lze zažít i bez úvěru. Víte, jak na to?
Kreditní karty slaví kulaté výročí. Častěji s nimi nakupují muži Otevřít odkaz do nového okna
Plastové kreditní karty, tak jak je známe dnes, slaví již 60 let. Za tu dobu si vybudovaly stabilní místo mezi finančními službami. A jak vyplývá ze statistik ČSOB v oblibě je mají spíše muži. Držitelek kreditek je 45 procent. Muži uskuteční měsíčně obvykle devět transakcí a jejich průměrný nákup ...
Originální RSS kanál otevírá se do nového okna | Aktualizovat (naposledy 9:13 27.5.2019)

Další RSS kanály

© timqui.net 2005-2019