Japonští odborníci vytvořili z kmenových buněk makaků oocyty Z lidských kmenových buněk lze vytvořit téměř všechny dospělé buňky lidského těla. V současné době je pro nás stále často obtížné ovládat diferenciaci kmenových buněk v laboratoři.
Odborníci věnují velkou pozornost oocytům, tedy samičím zárodečným buňkám, které se vyvíjejí do vajíček. Detailní...
Bioprospektoři pátrají po virech, které likvidují superrezistentní mikroby Je to jako by se vrátily časy viktoriánské zlaté horečky. Tým bioprospektorů vedený odborníky Monash University pátrá po virech, které zatočí se smrtícími bakteriálními infekcemi. Rhys Dunstan a jeho kolegové  v tomto směru uspěli a narazili na pomyslné zlato dnešní medicíny.
VÂ rámci...
Konečně lahodné: Nové proteiny vylepšují bezlepkové potraviny Lepek je směs jedněch z největších známých přírodních proteinů. V pokrmech má blahodárné vlastnosti. Udržuje těsto nadýchané a přispívá k chuti výsledných produktů. Stinnou stránkou lepku je, že u části lidí vyvolává zdravotní problémy.
Mario Jekle z německé University of Hohenheim ve...
V USA zahajují klinický test univerzální mRNA vakcíny proti chřipce Jsme teprve na začátku, ale vše nasvědčuje tomu, že úsilí o získání bezpečné a účinné univerzální vakcíny proti chřipce, která by byla založená na technologii mRNA, nabírá na obrátkách.
Nejnovějším krokem je 1. fáze klinických testů na americké Duke University v Durhamu, která ověřuje...
Plastožravé houby z plastisféry mohou pomoci s odpadem Odborníci britské Royal Botanic Gardens, Kew a jejich kolegové odhalili pestrý mikrobiom, který tvoři organismy požírající plasty v pobřežních slaništích východočínské provincie Ťiang-su.
Badatelé tam napočítali celkem 184 druhů hub a 55 kmenů bakterií, které dovedou rozkládat...
Nanoskavengeři mohou zvrátit rezistenci na inzulín a léčit diabetes 2. typu Diabetes je běžné onemocnění. Přesto doposud neexistuje účinná léčba. Současné léčebné postupy zajišťují potřebnou hladinu krevního cukru, ale neporadí si s rezistencí na inzulín.
Nedávný výzkum čínského týmu názorně předvedl, že rezistenci na inzulín v jaterních buňkách může zvrátit zásah ...
Detekční systém SHERLOCK pomáhá proti orálním bakteriím Díky novému nástroji, který využívá diagnostický systém SHERLOCK k detekci bakterií ve slinách, bude brzy možné vrátit se od zubaře s detailní informací o zdravotním stavu ústní dutiny. Tento nástroj je velmi přesný a zároveň mnohem rychlejší než existující metody detekce bakterií. Mohl...
Generativní umělá inteligence navrhuje nové proteiny Badatelé kanadské University of Toronto vyvinuli systém umělé inteligence, který vytváří nové proteiny s využitím generativních postupů. Jde o stejnou technologii, jakou mají k dispozici populární platformy pro tvorbu obrázků, jako jsou DALL-E a Midjourney.
Systém přináší pokrok...
Magnetické bakterie pomáhají zneškodnit těžké kovy ve vodě Výzkumný tým německého centra Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR) vyvinul metodu pro čištění vody, která obsahuje uran. Tato metoda využívá magnetotaktické bakterie, které jsou schopné reagovat na magnetická pole.
Badatelé pracovali konkrétně s kmenem alfaproteobakterie Magnetospirillum...
Blastoidy skotu pomohou při reprodukci hospodářských zvířat Odborníci na kmenové buňky a vývojovou biologii amerického výzkumného centra UT Southwestern Medical Center vyvinuli postup pro výrobu blastoidů skotu. Jde o zásadní krok pro tvorbu embryí v laboratoři, který by mohl vést k rozvoji nových reprodukčních technologií pro šlechtění...
Nová biovýpočetní metoda používá enzymy jako katalyzátory Biologické výpočetní metody mají potenciál přispět v pokroku jak v medicíně, tak i v IT technologiích, od včasné detekce a autonomní léčby nemocí až po futuristické aplikace jako je vylepšování lidské paměti.
Tradiční počítačové hardware mívá jen omezené možnosti, pokud jde...
Pokročilé plicní organoidy zrychlí testování léků Nové plicní organoidy napodobují lidské plíce lépe, než tradičně používané modely plic. Otevírají dveře k rychlému testování a vývoji nových léčiv, přičemž zároveň snižují naši závislost na pokusných zvířatech.
Onemocnění plic jsou v současnosti velmi častou příčinou úmrtí. Podle údajů WHO...
Syntetické krevní sraženiny zastavují vnitřní krvácení Odborníci MIT vyvinuli syntetický systém, který dokáže zastavit vnitřní krvácení. Nabízí první pomoc lidem s vážným zraněním a zvyšuje jejich šanci na to, aby se dostali do nemocnice. Systém zahrnuje dvě složky, které společně vytvoří krevní sraženinu v místě poranění. Jinde v těle přitom...
Z houbového mycelia lze vyrobit kůži podobný materiál Britští biotechnologové vyvinuli postup, díky němuž je možné vyrobit z mycelia samoopravný nositelný materiál podobný kůži.
Mycelium je změť hyf, tedy houbových vláken, kterou vytvářejí některé typy hub. Dřívější výzkum ukázal, že mycelia mohou v půdě vytvářet mohutné struktury, z nichž je ...
Praktická mobilní tiskárna tiskne mikrojehlové vakcíny Odborníci amerického MIT vyvinuli mobilní tiskárnu, která dle potřeby tiskne teplotně stabilní rozpustné mikrojehlové vakcíny. Nové zařízení usnadní očkování v odlehlých oblastech a zároveň ušetří očkované zážitku s klasickou injekční jehlou.
Vakcíny, včetně moderních mRNA vakcín, jsou...
Nová genová léčba zajistí snížení tlaku v oku při glaukomu Glaukom čili zelený zákal je nejčastěji spojen s vyšším nitroočním tlakem. Nějaké léčebné postupy sice existují, ale nefungují zdaleka vždy. Výzkum irského týmu přináší pozoruhodné řešení, založené na genové léčbě. První výsledky jsou velmi slibné.
Glaukom postihuje na celém světě až 80 milionů...
Vědci poprvé přečetli genomy sršní obecné a asijské Odborníci britské University College London nedávno jako první přečetli genomy dvou druhů sršní, sršně obecné (Vespa crabro) a sršně asijské (Vespa velutina). Následné analýzy těchto genomů, společně s genomem sršně mandarinské (Vespa mandarinia), který byl nedávno přečten jiným výzkumným...
Poprvé je k dispozici biotechnologicky vyráběný melatonin Je to poprvé během historie, kdy vyrábíme velká množství melatoninu s pomocí bakterií. V průmyslových fermentačních tancích se pěstují neškodné kmeny geneticky upravených bakterií E. coli. Jsou krmeny glukózou a vyrábějí lidský melatonin, tedy hormon, který se podílí na regulaci vnitřních...
Medvědi hnědí prozradili trik, s nímž potlačují srážení krve Pokud cestujete letadlem na velkou vzdálenost, jistě jste se setkali s doporučením ohledně pravidelného pohybu kvůli prevenci krevních sraženin. Jde o to, že když se lidské tělo nějakou dobu nepohybuje, narůstá šance, že se bude někde hromadit, zahušťovat a vytvářet nebezpečné...
GM probiotika chrání tělo před škodlivým působením alkoholu Záliba v alkoholu vede k bolestivé kocovině a dalším nepříjemnostem, včetně bolesti hlavy, únavy a nevolnosti. Pití alkoholu má rovněž těsnou spojitost se spoustou zdravotních problémů v lidském těle, včetně kardiovaskulárních chorob, cirhózy a poruch imunity.
Jednou z možností,...
Nositelná elektronika pro rostliny varuje před nemocemi i dalšími hrozbami Badatelé americké North Carolina State University vyvinuli elektronickou náplast, kterou lze aplikovat na listy rostlin. Zařízení poté monitoruje stav rostlin, pokud jde o infekce různých patogenů, včetně virových a houbových infekcí, stejně jako stres vyvolaný suchem nebo...
Nanoklícky velikosti XXL přepraví velké molekuly léků Nanoklícky jsou nepatrné nanostruktury s vnitřním prostorem, které mohou sloužit k přepravě léčiv na místo určení v těle pacienta. Některé molekuly používané při léčbě jsou ale natolik velké, že se nevejdou do standardních nanoklícek.
Tým odborníků britské University of Cambridge vyvinul novou...
Nový typ CAR-T buněk by měl zvládnout pevné nádory Nádorové buňky jsou notoricky známé schopností unikat pozornosti imunitního systému. To komplikuje jejich léčbu. Jednou z možností, jak se s tím vyrovnat, jsou geneticky vylepšené T-lymfocyty, čili CAR-T buňky, které dovedou nádory efektivně zlikvidovat.
CAR-T buňky jsou v ohnisku zájmu...
Nanočástice s mRNA léčí u myší alergii na arašídy Alergie na arašídy zasahují jedno dítě z padesáti. V nejzávažnějších případech vede k anafylaktickému šoku, který může být smrtelný.
V současné době je k dispozici jediný schválený léčebný postup, který omezuje intenzitu alergické reakce, a jehož účinek se dostavuje až po měsících. Tým...
Syntetické genové tahy vedou ke „genetickému svařování“ Technologie genetického editoru umožňuje rychle měnit evoluční kurz určitých populací či druhů tím, že do nich lze vložit geny, které se rychle šíří celými populacemi.
Evoluční genetik Asher Cutter z kanadské University of Toronto navrhuje, že bychom tomu mohli říkat „genetické svařování“...
Nové nanočástice zařídí editování genů v plicích Odborníci amerických MIT a University of Massachusetts Medical School vyvinuli nový typ nanočástic, které lze aplikovat v plicích, kde mohou předat do buněk mRNA s potřebnou informací.
Po dalším nezbytném výzkumu by se tyto nanočástice mohly stát základem inhalační léčby cystické fibrózy...
Glukózové palivové články poslouží k léčbě diabetu Vědce již před půl stoletím napadlo, že by bylo možné využívat nadbytečný cukr, který nám poskytuje moderní civilizace, k výrobě elektřiny v implantovaných glukózových palivových článcích. Až doposud byl ale zásadní problém s biokompatibilitou takových článků.
SÂ průlomovým řešením přichází...
Vědci vyvinuli umělý enzym pro rychlou detekci kortizolu v potu Badatelé americké Oregon State University vyvinuli senzor, který během 8 minut detekuje hormon kortizol v lidském potu. Tento hormon je přitom důležitým markerem řady onemocnění, včetně různých nádorů. Detektor je založený na umělém enzymu.
Enzymy jsou látky, které fungují jako katalyzátory...
Fotosyntéza inspirovala nanozym pro výrobu syntetického plynu Rostliny využívají fotosyntézu k získání energie ze slunečního záření. Badatelé německé techniky Technische Universität MĂĽnchen (TUM) zúročili inspiraci fotosyntézou při vývoji technologií, které v budoucnu mohou zajistit například udržitelnou výrobu syntetického plynu v průmyslovém...
Protein extrémy milujících želvušek bude zachraňovat životy Badatelé americké University of Wyoming zkoumali superodolné želvušky a jejich výzkum vedl k průlomu, který bude možné využít pro záchranu lidských životů, především v improvizovaných podmínkách, když nejsou k dispozici ledničky.
Thomas Boothby a jeho kolegové názorně předvedli, že...
Vědci vyrobili bakterie E. coli, co jsou rezistentní vůči fágům Průlomový výzkum v oblasti genetického inženýrství a syntetické biologie vedl ke vzniku vylepšeného kmene bakterie E. coli, která by měla být imunní vůči všem relevantním virovým infekcím. Zároveň je upravený tak, že by se geny pro tuto rezistenci neměly šířit do okolí.
Výzkum slibuje omezit...
Ultramalé nanočástice s fragmenty protilátek zničily rakovinu žaludku Nová metoda léčby nádorů, která zahrnuje velmi malé nanočástice s fragmenty protilátek, natrvalo zlikvidovala nádor žaludku u pokusných myší.
Tento transportní systém typu „hit & run“ představuje vyvrcholení více než pětiletého výzkumu Cornell University, Memorial Sloan Kettering Cancer...
Silica particles for nucleic acid encapsulation Summary:
A Spanish healthcare research institute has developed silica particles for nucleic acid encapsulation, which are able to transport and transfer gen therapies and proteins into cells. In addition, they are stable at room temperature, versatile and cost-effective.
The Institute is looking...
Z dinofagelátů lze vyrobit funkční perovskity pro solární aplikace Vědci proměnili jednobuněčné prvoky dinoflageláty na funkční perovskitové materiály. Tým, který vedli odborníci výzkumného centra B CUBE–Center for Molecular Bioengineering na TU Dresden, změnil minerální schránky těchto dinoflagelátů na organicko-anorganické halidové perovskity...
Geneticky vylepšené bakterie vyhledávají a ničí nádory Nádory obvykle vynikají ve schopnosti unikat imunitě pacienta, což komplikuje léčbu. Co kdybychom na ně poslali geneticky vylepšené bakterie z mikrobiomu, které dovedou nádory vystopovat a zničit?
Chemokin CXCL16 volá do boje T-lymfocyty, které útočí na nádory (nebo také patogeny),...
Exotické sinice těží z odpadní vody prvky vzácných zemin Prvky vzácných zemin jsou na zemském povrchu opravdu poměrně vzácné. Obvykle se vyskytují ve velmi nízkých koncentracích.
Zároveň dnes jsou, bohužel, velmi nepostradatelné. Používají se do diod, chytrých telefonů, elektromotorů, větrných turbín, harddisků, kamer, magnetů, úsporných žárovek...
Proti superbakteriím nastupují syntetické peptidové nanosítě Výzkumníci National University of Singapore (NUS) vyvinuli syntetické peptidové nanosítě, které lze použít při léčbě hyperrezistentních bakteriálních infekcí, u nichž selhávají i poslední použitelná antibiotika.
Lapací sítě jsou v přírodě běžné jako součást imunity. Fungují u mnoha...
Nová vakcína přeprogramuje buňky nádoru Vědci vyvinuli nový typ vakcíny proti rakovině, která se ukázala jako velmi účinná proti leukemii u myší. Nový přístup zahrnuje přeprogramování rakovinných buněk na imunitní buňky, které pak navádějí imunitní systém do boje proti dotyčné rakovině.
Jednou z častých forem imunoterapie je...
Robotický systém provádí 3D tisk živých buněk přímo na orgány Odborníci australské University of New South Wales vyvinuli miniaturní, ohebnou a měkkou robotickou paži s biotiskárnou. Zařízení může proniknout do těla pacienta, podobně jako třeba endoskop, a přenést biomateriály 3D tiskem na povrch orgánů či tkání.
Prototyp zařízený, nazvaný...
Nově objevený protein lanpepsy těží z prostředí lanthanoidy Prvky vzácných zemin, tedy v podstatě lanthanoidy, kupodivu nejsou až tak vzácné. Je ale problém je získat z prostředí, aby to bylo ekonomicky přijatelné.
Poslední dobou se ukazuje, že organismy mají vlastní recepty na „těžbu“ prvků vzácných zemin. Tým Julie Vorholtové ze švýcarského ETH ...
Do molekulárních laboratoří míří nová metoda RNA origami Molekuly RNA v těle vykonávají různé, obvykle dost konzervované funkce. Asi nejznámější jsou poslové mRNA, kteří zprostředkovávají přenos informace mezi DNA a proteiny. Zároveň je ale jasné, že molekuly RNA je možné kreativně skládat do podoby molekulárních strojků. Přírodní RNA strojky...
Elektrody narostlé ve tkáni mohou vést k novým léčebným postupům Hranice mezi biologií a technologií jsou stále méně zřetelné. Švédští Linköping University a dalších institucí dokázali napěstovat funkční elektrody v živé tkáni. Výzkum otevírá cestu pro vytváření plně integrovaných elektronických obvodů v živých organismech.
Jak uvádí vedoucí...
Elektronický nos z bakteriálních nanodrátků slibuje průlom v diagnostice Badatelé americké University of Massachusetts Amherst nedávno vylepšili bakteriální nanodrátky. Jejich postup umožňuje pěstovat nanodrátky levně, ve velkém a s adaptací na vyhledávání rozmanitých chemických látek. Mezi těmito látkami mohou být i markery, které jsou užitečné při...
Inhalovatelný prášek podporuje tvorbu protivirového hlenu v plicích První linii naší obrany před respiračními chorobami představuje tkáň produkující hlen. Tento hlen neustále pohlcuje částice, které se dostávají do plic s vdechnutým vzduchem. Zneškodní pyl, kouř a do jisté míry i viry a bakterie.
Hlen s pohlcenými částicemi je následně...
Editor CRISPR-Cas9 vypnul v pšenici gen pro problematický asparagin Tým britských biologů z Rothamsted Research, University of Bristol a Curtis Analytics Limited použil editor CRISPR-Cas9 k vypnutí genu pro asparagin u pšenice v reálných podmínkách. Jde o součást úsilí o snížení rizika karcinogenů u konzumentů běžných potravin.
Již...
Bakterie z klokaních bobků mohou snížit produkci metanu kravami Krávy produkují ohromné množství metanu svým řekněme zažíváním. Nečekaným řešením by se mohly stát bakterie z bobků klokaních mláďat. Tým americké Washington State University zjistil, že mikrobiální kultura z klokaních bobků v simulátoru kravského žaludku potlačuje produkci metanu.
Když ...
Vyvinula se legendární E. coli už příliš? Modelová bakterie, která se využívá k výzkumu už celé století, se evolučně změnilo do té míry, že už možná nevyhovuje nárokům výzkumu.
Podle nové studie v Microbial Genomics je kmen K-12 bakterie E. coli již tak dlouho pěstován v kultuře a mutován, že oproti původním bakteriím kmene...
Bakteriální micely chrání před anafylaktickým šokem u myší Střevní mikrobiom hraje zásadní roli v toleranci imunitního systému vůči potenciálním antigenům, jako je mléko nebo arašídy. Dřívější výzkum ukázal, že bakterie z mikrobiomu mohou chránit před potravinovými alergiemi tím, že zabraňují vstupu antigenů do krevního oběhu.
Výzkumný tým americké...
Světélkující háďátka mohou hlídat kvalitu vzduchu v místnostech Kvalitní vzduch v obytných prostorech je zásadní pro spokojené a zdravé bydlení. Znečištěný vzduch může ohrozit nejen zdraví, ale i pracovní výkony. Odborníci finské University of Turku vyvinuli novou metodu pro měření kvality ovzduší ve vnitřních prostorech, která využívá speciální...
3D umělou kůži lze transplantovat jako biologické oblečení Pro pacienty s popáleninami a jim podobné je velkým přínosem umělá kůže. Tento materiál byl ale doposud vyráběn jen v podobě plátů. Vědci teď nově vymysleli postup pro pěstování umělé kůže ve 3D tvarech, která pak může být navlečena na tělo pacienta jako část oblečení.
Ploché pláty umělé...