R.S.S.

Čtečka RSS

ADRESA : Adresa odkazující na RSS soubor. Včetně http://
OBLÍBENÉ :

Root.cz

https://www.root.cz/ otevírá se do nového okna Root.cz - informace nejen ze světa Linuxu
Vydán elementary OS 7 s vylepšeními na všech frontách Otevřít odkaz do nového okna
Šéfka projektu elementary OS Danielle Foré oznamuje novou verzi 7. Tento systém postavený na dosti upraveném Ubuntu přináší vylepšení centrum pro správu aplikací s responsivním designem, lepšími popisy aplikací či přehlednějšími aktualizacemi a dalšími novinkami.
MPV 0.35.1 přináší dílčí opravy nejen pro Wayland a PipeWire Otevřít odkaz do nového okna
Jak už to u „jedničkový“ verzí bývá, nečekejme ani od nové verze 0.35.1 přehrávače MPV žádné převratné novinky, primárně jde o vydání opravující několik drobností.
Call Depth Tracking v Linuxu 6.2 mírní dopad RETBLEED u CPU Intel Skylake až Coffee Lake Otevřít odkaz do nového okna
RETBLEED známe od loňského léta a nedlouho poté se ukázalo, že dopad prvních záplat bude u generací CPU Intel Skylake až Coffee Lake (6. až 9. generace Core) poměrně bolet, v součtu s dalšími záplatami na jiné chyby se tyto procesory mohly výkonově propadnou i o desítky procent. Linux 6.2 v ...
Analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech nahrazuje Matomo Otevřít odkaz do nového okna
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že Portál občana a další weby státní správy začaly místo veřejných analytických nástrojů používat vlastní instanci svobodného analytického nástroje Matomo. Děkujeme zejména zástupcům Iuridicum Remedium, ...
Přijďte na školení MikroTik od základů po velkou síť a odnesete si router Otevřít odkaz do nového okna
Máte spravovat síťové prvky společnosti MikroTik, ale chybí vám potřebné znalosti a zkušenosti? Přijďte na naše školení MikroTik od základů po velkou síť a kromě všech důležitých informací si domů odnesete i vlastní router MikroTik.
OpenAI vydává nástroj pro odhalování textů napsaných umělou inteligencí Otevřít odkaz do nového okna
Tvůrce ChatGPT, společnost OpenAI, zveřejnila webový nástroj pro odhalování textů napsaných strojem. Má pomoci nejen učitelům zjistit, zda je daný text dílem člověka či umělé inteligence. OpenAI upozorňuje na to, že nástroj zatím není dokonalý a výsledky jeho zpracování závisejí mimo jiné na tom, ...
Coreboot 4.19 oficiálně nejen pro MSI PRO Z690-A (WIFI) Otevřít odkaz do nového okna
Na světě je nové vydání svobodného firmwaru Coreboot 4.19. Nová verze přidává podporu dalších desek, jiné starší zase odebírá (zbystřit by měli zejména uživatelé desek typu Asus F2A85, které byly svého času poměrně oblíbené). Mezi nově podporovanými nalezneme platformu Mayan pro SoC AMD ...
Vulkan SDK 1.3.239 jako první s Vulkan Video Otevřít odkaz do nového okna
Khronos Group s LunarG vydali novou verzi vývojářského kitu API Vulkan, která je první s oficiální podporou rozšíření Vulkan Video, nedávno vydaném ve verzi 1.0. Nové Vulkan SDK 1.3.239 tak mimo jiné umožňuje pracovat s video obsahem typu H.264 či H.265 skrze toto API.
Mozilla zaujala k JPEG XL neutrální postoj Otevřít odkaz do nového okna
JPEG XL je volitelně podporován ve vývojové větvi Firefoxu Nightly. Google jej nějakou dobu v Chrome podporoval, nyní ale JPEG XL z Chrome odstranil. Nadějný formát tak přišel o podporu v majoritním prohlížeči a Mozilla se nyní k celé věci vyjádřila.
QNAP opravuje kritickou zranitelnost ohrožující její NAS Otevřít odkaz do nového okna
Tchajwanský výrobce QNAP varuje své zákazníky před kritickou chybou ohrožující jeho síťové disky (NAS). Doporučuje jim, aby si nainstalovali aktualizace firmwarů QTS a QuTS. Chyba nese označení CVE-2022–27596 a dostala na škále CVSS hodnocení závažnosti 9,8 z 10.
GIMP 3.0 bude snad ještě letos Otevřít odkaz do nového okna
Včera vývojář Jehan Pagès zveřejnil oficiální zprávu o vývoji oblíbeného grafického editoru GIMP v roce 2022. Píše tu, že by neměl v souvislosti s dlouho očekávaným GIMPem 3.0 zmiňovat žádná data, nic neslibuje, ale že jej plánuje vydat ještě v roce 2023, nebo alespoň release-candidate. ...
Vyšla Agda 2.6.3 Otevřít odkaz do nového okna
Byla vydána Agda verze 2.6.3. Přináší o 30% rychlejší typovou kontrolu (měřeno na standardní knihovně) a širší podporu reflexe (generování typů).
Fedora 38 bude mít gcc 13.0, binutils 2.39, glibc 2.37 a gdb 12.1 Otevřít odkaz do nového okna
Jak jsme začátkem roku informovali, Fedora 38 měla v plánu přinést nové kompilátory a systémové knihovny. Tento záměr minulý týden schválilo FESCo (Fedora Engineering and Steering Committee). Šest hlasů bylo pro, nikdo proti a nikdo se nezdržel.
Zranitelnosti v BIND 9 umožňují DoS, aktualizujte Otevřít odkaz do nového okna
Zřejmě nejpoužívanější DNS server BIND (Berkeley Internet Name Domain) ve verzi 9 má několik závažných zranitelností, které umožňují DoS. Program buď spadne, nebo naplní dostupnou paměť.
Používejte nový iotop Otevřít odkaz do nového okna
Většina z vás patrně zná nástroj iotop, který přehledně vypíše procesy podle toho, jak zatěžují bloková zařízení. Podobně jak to dělá top pro zatížení procesoru. Jelikož si na jednom stroji sám kompiluji jádro, tak jsem si všiml spodního řádku iotop, kde stojí:
U-Boot podporuje HTTP Otevřít odkaz do nového okna
Das U-Boot (Universal Boot Loader) je zavaděč systému pro většinou malé desky s architekturami x86, ARM, RISC-V a dalšími. U-Boot zatím podporoval boot po síti jen přes UDP, tedy například TFTP (Trivial File Transfer Protocol) nebo NFS (Network File System).
Roste počet phishingových útoků na doméně .CZ, vedou příspěvky na bydlení Otevřít odkaz do nového okna
Pavel Bašta píše na blogu sdružení CZ.NIC o rostoucím počtu phishingových stránek, které řeší národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ. Zatímco v roce 2018 jsme řešili 518 phihingových stránek, v roce 2019 to bylo „jen“ 483, o rok později se jednalo už o 738 stránek, v roce ...
Prodeje telefonů se v posledním čtvrtletí propadly o 18 % na úroveň roku 2013 Otevřít odkaz do nového okna
International Data Corporation (IDC) zveřejnila data týkající se prodejů telefonů v posledním čtvrtletí loňského roku. Meziroční srovnání kvartálů ukazuje, že došlo k velkému propadu prodejů o 18,3 %, což je nejprudší zaznamenaný propad za jedno čtvrtletí a zároveň to stahuje celkové ...
Česká národní doména v číslech za rok 2022 Otevřít odkaz do nového okna
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, vydalo Domain report za rok 2022. Z uvedených dat vyplývá, že loni vzrostl počet domén s koncovkou .CZ na 1,46 milionu, což v meziročním srovnání znamená navýšení o 2,7 procenta. Potvrdil se tak rostoucí trend z předchozích dvou let, jež může ...
Datová Akademie: naučte se analyzovat a zpracovat data (školení) Otevřít odkaz do nového okna
Datová Akademie je prezenční kurz vyvinutý s experty v oblasti datové analýzy. Na kurzu se budete zabývat strukturou a pochopením dat, jejich vizualizací a zpracováním v různých systémech. Postupně projedeme všechny klíčové oblasti a technologie potřebné k práci datového analytika.
Konec podpory pro openSUSE Leap 15.3 Otevřít odkaz do nového okna
Marcus Meissner v mailing listu oznámil, že openSUSE Leap 15.3 už nemá podporu sponzorovanou společností SUSE. Podporovanou verzí zůstává openSUSE Leap 15.4, která bude dostávat záplaty do konce letošního roku. Systém je samozřejmě možné aktualizovat, určitě si přečtěte dokumentaci.
Google vydal Flutter 3.7 Otevřít odkaz do nového okna
Google včera vydal verzi 3.7 frameworku Flutter pro vývoj multiplatformních GUI aplikací. Přináší vylepšení knihovny widgetů, plynulejší animace a efektivnější správu paměti, zejména kratší pauzy GC a celkově nižší nároky na paměť.
DXVK 2.1 s podporou HDR a vylepšeními pro mnoho her Otevřít odkaz do nového okna
Projekt překladače z Direct3D 9/10/11 na Vulkan, tedy DXVK, má novou verzi 2.1. Přináší řadu novinek, z nichž budou těžit zejména linuxoví hráči mající svůj Steam účet naplněný Windowsovými hrami provozovanými před Valve Proton.
OpenH264 od Cisco nově i v openSUSE Otevřít odkaz do nového okna
Podobně jako dříve Fedora / Red Hat, i SUSE se domluvilo se společností Cisco a bude uživatelům openSUSE bezbolestně distribuovat licenčně dále nezatíženou implementaci kodeku H.264 od Cisca, tedy projekt OpenH264. Pro uživatele tak půjde o slušné zjednodušení instalačního procesu podpory ...
Wine 8.0 je tu, přináší PE moduly, WoW64 a spoustu vylepšení jádra Otevřít odkaz do nového okna
Nová velká verze Wine je na světě. Autoři hrdě hlásí, že dokončili převod knihoven do formátu Portable Executable, což je mimo jiné velký milník pro věci jako ochrany proti kopírování (časté zejména u her), 32bit aplikací na 64bit hostech atd. Přibyla též hotová podpora WoW64, když není v systému ...
Originální RSS kanál otevírá se do nového okna | Aktualizovat (naposledy 3:46 2.2.2023)

Další RSS kanály

© timqui.net 2005-2023