R.S.S.

Čtečka RSS

ADRESA : Adresa odkazující na RSS soubor. Včetně http://
OBLÍBENÉ :

Technet.cz - Technika kolem nás

https://www.idnes.cz/technet otevírá se do nového okna Vše co vás zajímá o internetu, digitální televizi, MP3, počítačích, fotografování a DVD. Recenze, návody, testy, reportáže z technicky zajímavých míst, katalog foťáků a další čtení o technice kolem nás
Před 100 lety byl učiněn významný technologický skok ve vývoji vrtulníků Otevřít odkaz do nového okna
V polovině roku 1922 posunul Američan Henry Berliner vývoj vrtulníku o další významný kus dál. Ve svém prototypu uletěl 800 metrů.
Tatry na Technetu: seznamte se s hvězdárnami, medvědy i neřádem pytlákem Otevřít odkaz do nového okna
Ve Vysokých Tatrách se kromě kamzíků nachází i řada zajímavých věcí z pohledu technického. Jsou to především tatranské železnice, lanovky nebo astronomické observatoře. A právě na observatoře se podíváme v prvním článku ze série technických zajímavostí slovenské části jmenovaného pohoří.
Prohibici podporovala před 100 lety výrazná část občanů USA Otevřít odkaz do nového okna
V roce 1919 začala v USA platit prohibice. Zavedla se osmnáctým dodatkem Ústavy Spojených států amerických, společně s Volsteadovým zákonem, jenž definoval „alkoholické nápoje“ a učinil výjimku pro ty alkoholické nápoje, které se používají pro náboženské účely. Před 100 lety, v červenci 1922, ...
Kolos s výškou 120 metrů od SpaceX se chystá na několik zážehů Otevřít odkaz do nového okna
SpaceX je o několik kroků blíže prvnímu orbitálnímu startu Starshipu. Úřad FAA totiž konečně vydal rozhodnutí ohledně posouzení ekologických dopadů startů Starshipu ze Starbase a SpaceX zároveň chystá první statické zážehy Super Heavy vybavené nejnovější generací motorů Raptor.
Jak Larry vzlétl na zahradním křesle k nebesům Otevřít odkaz do nového okna
Spousta kluků i holek chce být piloty. Mnohým z nich znemožní splnění snu nějaká fyzická nebo psychická indispozice. Jedním z dlouhé řady byl i Američan Larry Walters. Ten se však svého snu „být pilotem vlastního letadla“ nevzdal a zařídil se po svém. Jeho přístup k věci byl poněkud svérázný, ...
Republika před 100 lety slavila. Lidé si připomněli slavnou bitvu u Zborova Otevřít odkaz do nového okna
Československo oslavilo 1. července 1922 páté výročí legionářské bitvy u Zborova. Byl to jeden ze základních kamenů existence meziválečné republiky.
Česká houfnice Morana se zařadila mezi hvězdy veletrhu obrany Otevřít odkaz do nového okna
Eurosatory je nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Letos se kvůli covidu konal po čtyřleté přestávce. V silné konkurenci obstály i produkty českého obranného průmyslu. Zaslouženou pozornost poutal zejména prototyp houfnice Morana vystavený na společném stánku ...
Přísně tajná letecká továrna. Na gripen je potřeba 8 tisíc hodin práce Otevřít odkaz do nového okna
Co obnáší vyrobit stíhací nadzvukový letoun? Po exkurzi ve střežené továrně Saab kromě jiného víme, že se kupříkladu vyplatí mít malé ruce a jistě i trpělivost, ale zajímavých zjištění bylo mnohem víc. Na produkční lince o délce pouhých sto metrů tu vznikají stroje, které jsou stále ve hře o ...
GIF slaví 35 let, už tu ale s námi nemusel být Otevřít odkaz do nového okna
GIF je zkratka pro formát rastrové grafiky, který letos slaví půlkulaté výročí. Vynalezl ho Stephen Wilhite, který nedávno zemřel. Samotný GIF přitom mohlo potkat něco podobného už před několika lety. Naštěstí se tak nestalo a i dnes může být prospěšný.
Gripen versus F-35. Ve finále výběru neuškodí zvážit všechna pro a proti Otevřít odkaz do nového okna
Výběr budoucích stíhacích letounů pro české letectvo jde do finále a zdá se, že i jako v některých jiných evropských zemích, je i v Česku horkým favoritem americký letoun F-35. Vcelku logicky se však nabízí myšlenka, jak mu dokáže konkurovat námi dosud provozovaný gripen a jeho modernizovaná ...
Nejdříve nacisté postříleli ženy. V tu dobu už Ležáky hořely Otevřít odkaz do nového okna
Ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem si připomínáme události spojené s atentátem na Reinharda Heydricha před 80 lety. Červen 1942 byl v tomto kontextu velmi temným měsícem, kdy nacistickému běsnění padly za oběť nejprve obec Lidice a o dva týdny později i Ležáky.
Čínská kosmická loď pořídila snímky celé planety Mars, včetně jižního pólu Otevřít odkaz do nového okna
Čínská loď Tchien-wen 1 získala obrazová data dokumentující celý Mars, včetně snímků jeho jižního pólu. Od začátku loňského roku obletěla planetu více než 1300krát. V průběhu své mise již stihla na povrch Marsu vysadit i pojízdnou laboratoř.
POZOR VLAK: Parní vlaky vyzvaly na souboj vysokorychlostní jednotky Otevřít odkaz do nového okna
Tvůrci videoseriálu POZOR VLAK se v jeho 112. díle vydali na cestu časem. Natočili jak nejmodernější vysokorychlostní jednotky, o nichž Česko zatím jen sní, tak i parní vlaky, které díky nadšencům dodnes jezdí a těší milovníky železniční nostalgie.
Poprvé a naposledy. Jak se na oběžné dráze střílelo palnou zbraní Otevřít odkaz do nového okna
Historie orbitálních stanic je historie průkopnická a také souvisí s hledáním nových cest a nalézáním slepých uliček. Vůbec prvním státem, kterému se podařilo dostat na oběžnou dráhu orbitální stanici, byl tehdejší Sovětský svaz a připsal si i další prvenství.
Na Ukrajinu míří drony od českých vývojářů Otevřít odkaz do nového okna
Česká firma z malého města vyrábí malé průzkumné a bojové bezpilotní letouny. Původní konstruktéři vrtulových ultralightů se vrhli na tento rostoucí segment trhu a i díky iniciativě We Must Act! miliardáře Dalibora Dědka, který si jejich firmu vybral jako dodavatele dronů pro Ukrajinu, se dostala ...
Vesmírné doly z Česka. Vědci vyvíjejí zařízení pro kosmickou těžbu Otevřít odkaz do nového okna
Co se stane, až na Zemi dojdou důležité nerosty a vzácné prvky? Přivezeme si je z vesmíru! Čeští vědci pracují na přístroji, který má přiblížit lidstvo kosmické těžbě nerostů, píše magazín Víkend DNES.
Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru Otevřít odkaz do nového okna
Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem smráká, když celý proces výběru provází podezření z korupce a jeho odpůrcům se dokonce podařilo prosadit referendum o zrušení tohoto nákupu.
Nová zbraň Googlu umí využít i počítačový šrot Otevřít odkaz do nového okna
Je to nějaká prapodivná verze Windows, nebo ten systém Chrome OS? Tato otázka vás napadne, pokud poprvé spatříte nový operační systém společnosti Google. Jeho posláním je využít starší počítačový hardware. Hodit se může třeba v případech, kdy PC nesplní požadavky na Windows 11.
První bombardér s motoricky ovládanou střeleckou věží létal u RAF Otevřít odkaz do nového okna
Mezi zajímavé stroje, kterými je protkána historie letectví, patří i britský bombardér Boulton Paul Overstrand ze třicátých let. Na svých křídlech si nese světový primát prvního letounu vybaveného motoricky ovládanou střeleckou věží. Letoun jako takový však měl už v době svého vzniku zastaralou ...
Wimbledon se hraje už 100 let ve stejném areálu Otevřít odkaz do nového okna
Přesně před 100 lety, 26. června 1922 se slavný tenisový Wimbledon poprvé hrál v novém areálu. Na stejném místě stojí dodnes.
S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR Otevřít odkaz do nového okna
Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké legendy. V Československu jsme tyto přívěsy vídávali především prostřednictvím německých dovolenkářů, ale mezi jejich uživatele se díky exportu zařadili i někteří z našich spoluobčanů.
Atentát na Rathenaua otřásl před 100 lety českou i světovou politikou Otevřít odkaz do nového okna
24. června 1922 zemřel německý ministr zahraničí Walther Rathenau na následky atentátu pravicových extremistů. K tragické události došlo v Berlíně dva měsíce poté, co za Německo podepsal smlouvu s bolševickým Ruskem. Hned druhý den na tragickou událost reagovala média z celého světa.
Vědci už asi vědí, zda byli dinosauři teplokrevní Otevřít odkaz do nového okna
Druhohorní neptačí dinosauři byli v některých případech teplokrevní podobně jako jejich vývojoví potomci ptáci. V tomto na první pohled jaksi triviálním sdělení je obsaženo rozuzlení hádanky, která zaměstnávala mnohé vědce prakticky od doby samotného objevení dinosaurů ve 20. letech 19. století.
Odjistit a vrhnout. Letci při obraně Slovenska v roce 1919 improvizovali Otevřít odkaz do nového okna
Československé letectvo mělo na jaře a v létě 1919, kdy Československo bojovalo s Maďarskem o Slovensko, rozhodně daleko do později oblíbeného hesla „vzduch je naše moře“. Hlavním problémem bylo, že nebyly stroje, letuschopné stroje. Situaci komplikovala i nekompatibilnost bývalých c. a k. pum ...
Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů Otevřít odkaz do nového okna
Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím jednotkám. Ze čtvrtka na pátek byly HIMARSy poprvé nasazeny do bojů. Podle posledních zpráv uštědřily ruskému dělostřelectvu těžké ztráty.
Německý ministr Rathenau zemřel před 100 lety po útoku pravicových extremistů Otevřít odkaz do nového okna
24. června 1922 podlehl německý ministr zahraničí Walther Rathenau následkům atentátu. K tragické události došlo v Berlíně dva měsíce poté, co za Německo podepsal smlouvu s bolševickým Ruskem.
Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku Otevřít odkaz do nového okna
Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že je drahý, ale ne předražený, u monitoru s několika kompromisy tento pocit nemáme.
Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč Otevřít odkaz do nového okna
Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké krizi, která nemá jednoduché řešení. Co a proč bude v létě kazit dovolenou tisícům lidí, vysvětluje letecký technik a kapitán dopravních letadel Štěpán Kolomazník.
Plánujte rychleji v Google kalendáři. Vyzkoušejte šestici klávesových zkratek Otevřít odkaz do nového okna
Vybrali jsme několik klávesových zkratek pro webový kalendář Google, které vám mohou ušetřit čas. Jednoduše tak změníte formát kalendáře, skočíte na libovolné datum i o několik měsíců, bleskově vytvoříte události a provedete řadu dalších akcí.
Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16 Otevřít odkaz do nového okna
Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak si to dříve ani nedokázaly představit. Z českého a slovenského zbrojního zákulisí jdou dokonce zvěsti, že Slovensko změní objednávku letounů F-16 na modernější F-35. Slovenské ...
Originální RSS kanál otevírá se do nového okna | Aktualizovat (naposledy 7:49 3.7.2022)

Další RSS kanály

© timqui.net 2005-2022